„Je to zpráva o úpadku české společnosti a také důkaz, jak moc se korupce ve společnosti zakořenila a stala se neodmyslitelnou součástí našeho denního života. V tom, jak popisuje neduhy, kterými trpí komunální politika, Přerované můžou poznat stopy aktuální kauzy primátora Lajtocha, a to je rozhodně nemůže nechat v klidu,“ reaguje místopředseda Věcí veřejných a předseda přerovských VV Jiří Kohout na závěry Výroční zprávy BIS, která se objevila nedávno na veřejnosti.
Podezřelé zakázky
Právě případ takzvané přerovské korupční kauzy, ve které jde o podezřelé zakázky na přestavbu domova pro seniory a zimního stadionu, které měli přerovští radní včetně primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) údajně ovlivňovat, je teď opět na stole Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. To už jednou rozhodlo o pokračování stíhání celkem šesti představitelů města poté, co olomoucká krajská státní zástupkyně Marie Kodytková stíhání zastavila.
Vyšetřování této kauzy se vleče už více než rok. Tehdy se o případ začala zajímat protikorupční policie, protože zakázky měly stát přerovskou radnici nakonec mnohem víc, než bylo původně v plánu. Jen cena u domova pro seniory měla být podle vyšetřovatelů navýšena o 28 milionů korun na celkových 167 milionů. Policisté v obvinění také řešili možné napojení politiků na stavební firmu, která se na zakázkách podílela.
Přehazování horké brambory
Případ se neustále přesouvá od kriminalistů ke krajské státní zástupkyni, která vždy stíhání obviněných, kterých bylo původně třináct, zastaví s tím, že nešlo o trestný čin. Do Olomouce se případ dostal ze Vsetína, kam byl původně předán z Přerova kvůli možné podjatosti. Nyní je věc znovu na Nejvyšším státní zastupitelství, které má rozhodnout do 7. listopadu, nicméně mluvčí zastupitelství již předeslala, že rozhodnutí padne zřejmě dříve.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka