"Mě mrzí, pokud mě někdo spojuje s něčím, co jsem neřekl a ani si třeba nemyslím. Spiklenecké teorie, které se mnohdy zdají, že mají i patřičný reálný základ, se objevují vždy, když se nějaká významnější událost stane. Objevovaly se už například i v době atentátu na Reinharda Heidrycha, stačí si jen prolistovat literaturu. Dalo se tedy čekat, že se objeví i potom, kdy došlo k teroristickým činům v Paříži a ve Francii. Mrzí mne však, že média někdy slučují či dávají dohromady věci, které jsou neslučitelné a také nepravdivé. To byl důvod, proč jsem na sociální síť odkaz na článek se svým komentářem dal,“ předeslal ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz Stanislav Křeček.
S kým také hovořily ParlamentníListy.cz o tragédii v Paříži a o problematice soužití muslimů a většinové populace:
ředitel Česko-arabského centra Šádí Shanaáh, ministr kultury Daniel Herman, armádní generál v z. Jiří Šedivý, profesor Stanislav Štech, důstojník Řádu akademických palem, novinářská legenda Jan Petránek, mnohonásobný šéfredaktor Pavel Šafr, poslankyně ODS Jana Černochová, emeritní biskupka Jana Šilerová, věřící z Valašska, senátor a někdejší kněz František Bublan
Podle něj je důležité v celé smutné události jedno: To, že snad všichni, to, co se stalo, tvrdě odsuzují, stejně jako terorismus obecně. "Ale musíme si uvědomit, že to, čeho jsme byli svědky, je jen pouhá špička ledovce. Měli bychom přemýšlet o tom, co vše nám vadí a dát to patřičně najevo. Ne o tom polemizovat, ale jasně to sdělit. Je pravdou, že ne všichni, kdo přicházejí do Evropy z muslimských zemí, jsou radikální islamisté. Ale není pro nás problém také to, že hlásají, že je třeba bít děti a ženy, kamenovat nevěrnice? Není pro naši kulturu i toto zavrženíhodné? Přitom stále hovoříme jen o terorismu – u kterého nikdo nepochybuje,“ poukázal Křeček.
Nebudeme rušit Vánoce, ani vepřové - za tím si musíme stát a dát to jasně najevo
Jak zdůraznil, je nejvyšší čas, aby Evropané a i Češi dali s určitostí najevo, že nebudeme uhýbat jejich názorům. "I když v České republice skutečně ty problémy tak rozšířené jako ve Francii či Velké Británii nejsou, musíme jasně sdělit, těm, co k nám přicházejí z jiných kultur, že nebudeme rušit Vánoce, poněvadž je to naše tradice, že nemíníme rušit prasátka, poněvadž i ta nás provázejí po generace, stejně jako jiné zvyky. Je třeba to říkat a opakovat, poněvadž vidíme, pokud se tak nedělo jinde, k jakým koncům to může dojít. Měli bychom si z toho vzít příklad a ty chyby už neopakovat,“ uvedl dále Stanislav Křeček pro ParlamentníListy.cz. Na facebookovém profilu přitom zástupce ombudsmanky poukázal na to, že zpravodajské služby ve Francii zřejmě svoji roli nezvládly dostatečně. Ovšem – jak zdůraznil, mělo by to vést nyní k tomu, že je začnou vlády jednotlivých zemí a jejich občané brát více vážně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová