Zdechni, kapitalistická zrůdo. Majitel restaurace Řízkárna, kterou likvidují anarchisté, nám vyprávěl. Třeba o lidech z Kliniky. Pak jsme museli odejít, přijela policie

15.03.2016 7:52 | Zprávy

REPORTÁŽ Zapálená auta, švábi v kuchyni, planá hlášení o uložení bomby, vyhrožování. Tomu čelí šéf pražské restaurace Řízkárna Vladimír Krulec. Anarchisté skrývající se za mnoha různými organizacemi, například Sítí revolučních buněk, ho takto začali ničit, protože nezaplatil zaměstnancům. On říká, že vše zaplatil, oni si na videu stěžují, že ne. V případu byl prý velmi aktivní i hledaný Lukáš Borl, který napsal: „Život Klinice, smrt státu!“

Zdechni, kapitalistická zrůdo. Majitel restaurace Řízkárna, kterou likvidují anarchisté, nám vyprávěl. Třeba o lidech z Kliniky. Pak jsme museli odejít, přijela policie
Foto: archiv VK
Popisek: Spálená auta před pražskou restaurací Řízkárna

„Opusťte budovu, byla zde nahlášena bomba,“ vyzývá policista. U stolů sedí pár hostí, kteří se hned obléknou a jdou ven. S majitelem restaurace Řízkárna a provozovatelem hostelu nad ní Vladimírem Krulcem už to ani nehne. Zrovna tady, na pražském Smíchově, jde totiž o každodenní relitu života pod drsným nátlakem. „Nakonec vidíte sám, jak to tady chodí,“ dodá. Doteď totiž vyprávěl, jak to bylo se zaměstnanci a jak mu pak aktivisté podepsaní jako Síť revolučních buněk (SRB) začali ničit živobytí.

Bomba v podniku

Vyjdeme před Řízkárnu. Už je tady zhruba desítka ozbrojených policistů, dva z nich vjezd do objektu zahrazují páskou. „Už zase ti zmrdi,“ křičí provozní, když ji policisté odkazují za pásku. Po chvíli přijíždějí pyrotechnici, do objektu vbíhá jejich pes. Prý jde o třiatřicáté ohlášení a planý poplach. „Oni nás vlastně nechávají zlikvidovat policajty,“ podotýká Krulec, když vidí odcházet dva hosty, kteří sem mířili na oběd.

„Tohle nepřehlédni ty zmrde,“ adresovali mu před tím v mailu SRB a pokračovali: „Krulec, tak to vypadá, že pořád nemáš dost. Zaplať, a akce ukončíme. Nezaplatíš, budeme pokračovat.“ Jde o jeden z tisícovek mailů, jednu ze stovek akcí, jichž je prošedivělý restauratér Vladimír Krulec terčem. Nicméně je třeba se vrátit na začátek všech potíží... ke zmíněným zaměstnancům, kterým má dlužit na výplatách. Právě s tím za ním Parlamentní listy přišly.

Účetnictví v pořádku

O Krulcovi se na stránkách anarchistů píše hodně. Prý okrádal zaměstnance a říkal o nich, že je nenávidí. Na Alerta TV o tom mluví sedm bývalých zaměstnanců se závěrem, že je strašně zlý člověk. „Dva roky žiju ve válce, v níž nevidím nepřítele. Píše se o mně, že jsem největší hajzl pod sluncem. S dlouholetými zaměstnanci jsme tady z toho všichni špatní. Kdybych je neměl, zničili by mě za měsíc,“ říká restauratér a vysvětluje, jak k tomu všemu došlo: „Já zas takový kapitalista nejsem, pracuju dvacet hodin denně. Před dvěma roky jsem vzal paní z Mostu na brigádu na pozici pomocné kuchařky a ona sem přivedla dceru. Měly zvláštní pracovní návyky, chodily pozdě a začaly mi rozeštvávat ostatní s tím, že mají dělat načerno a brát k tomu sociální dávky. Tak jsem je vyhodil.“

Pak mu prý stejná žena začala posílat papíry ze sociálky, aby jí potvrdil nulový výdělek. „Nic takového se nestalo. Tady načerno nedělá vůbec nikdo. Už jsem za léta dost vycepovaný, všechno dodržuju. Za to se dostávají dost mastné pokuty. Pak mi posílaly dopisy, že jim dlužím peníze. Není to pravda a na vše mám papíry, smlouvy. Vždyť mě mohly dát k soudu. Místo toho na mě posílaly kontroly. Ostatně kdybych neměl účetnictví v pořádku, tak už to kvůli kontrolám dávno musím zavřít,“ podotýká.

O systému nátlaku

„Ovlivnili lidi, co zde dělali. Pracujeme s lidmi, kteří jsou často na nižší sociální úrovni. Mají spoustu existenčních problémů. Nemyslím si, že lidé, co odcházeli, byli přesvědčeni, že jsem největší hajzl pod sluncem, ale oni jim vymyli hlavy. Méně vnímavé lidi není těžké zbláznit, navíc když mají život v prdeli. Na to ale musí mít člověk žaludek, aby je použil ve jménu politiky. Anarchisté jsou sami nuly a potřebují tu masu. O lidi jim nejde, chtějí se zviditelnit,“ pokračuje.

Jak Krulec říká, tak syn paní, kterou z kuchyně vyhodil, je velkým aktivistou v Mostecké solidární sítí, ale i v SOLIS, což je pražská solidární síť. Případů nátlaků aktivistů je prý více. „V Mostě se sociální pracovnice magistrátu zastala mláceného dítěte a také ji pak začali šikanovat. Mají systém nátlaku, a tak likvidují lidi. Té taky jezdili domů, vylepovali letáky a dělali demonstrace před magistrátem. Vypadá to nevýznamně, ale mají to hodně zmáklý. Podle mě mají i v médiích kamarády. Myslí si, že tím zviditelní své hnutí. Smáznou jednoho třídního nepřítele, hajzla, a budou z nich levicoví hrdinové,“ míní.  

Anarchistické útoky  

Už dva roky je Řízkárna terčem různých akcí či protizákonných útoků. Před její bránou probíhaly neustálé demonstrace, anarchisté začali chodit v maskách do restaurace, stavěli před ní petiční stánky, pořádali na ulici hudební festival, aby lidé nemohli dovnitř. Nicméně pak se přešlo k útokům. Aktivisté v kuklách zapálili kotel, několik aut a v restauraci stříkali kyselinu máselnou, která smrdí na sto honů. Po kuchyni rozsypali šváby. Také dali na stránky Hyperinzerce inzerát: „Likvidujeme Řízkárnu, vyprodáváme auta, abychom mohli zaplatit svým zaměstnancům.“ Třeba kvůli Škodě Fabii za sedmnáct tisíc zájemci volají Krulcovi ještě dnes.

Anarchističtí aktivisté nicméně pořádali demonsrace i u Amazonu, Zepteru, McDonalda a tak dále. „Nevím, jak se k tomu postavili, možná jim zaplatili. Píšou mi třeba, že je má dcera Anetka šťastná, ale taky by nemusla být šťastná a tak dále. Na vlastní internetové stránky si dávají návody, jak vyrábět bomby, jak zapalovat auta, jak se maskovat, jak používat telefon,“ pokračuje s tím, že policie útoky stále vyšetřuje. Neustálé výjezdy pyrotechniků musí být však nesmírně drahé.

Hledaný Borl

Podle něj má ve všech podobných aktivitách prsty nezaměstnaný elektrikář a anarchista Lukáš Borl, který se narodil v roce 1982 v Mostu. Později inicioval vytvoření Anarchistické federace a byl u založení Asociace Alerta, jejíž program byl inspirován komunistickou tradicí anarchismu. V Mostě roku 2012 stál u zrodu komunitního centra Ateneo, kde vznikla Mostecká solidární síť, která se pustila do konfliktů s firmou Zepter anebo restaurací Řízkárna. Při policejní operaci Fénix byl v roce 2015 zadržen, ale po dvou dnech propuštěn. Je podezříván právě ze založení Sítě revolučních buněk (SRB). Policie po něm následně vyhlásila pátrání s tím, že je ozbrojen a nebezpečný. Poslední aktualizace pochází ze začátku roku.

„Vždycky jsme stáli a stát budeme na straně odporu vůči aroganci moci. Široký kolektiv dal život a sociální rozměr domu, který před tím dlouhé roky chátral a bez squatterské iniciativy by chátral dále. Vyjadřuji podporu takovému jednání,“ sdělil na podporu Kliniky Borl s pozdravem: „Život Klinice, smrt státu!“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…