Přestože šesté letošní zasedání Rady České televize mělo na programu projednávání dvou klíčových zpráv – o činnosti České televize v roce 2014 a o plnění rozpočtu za rok 2014 – obsadil se do hlavní role generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák. Přitom to dlouho vypadalo, že jeho bod – informace generálního ředitele – bude mít standardní podobu a ničím mimořádným nepřekvapí. „A sedmá informace, kterou já považuji za důležitou, a proto ji tady zvedám, je, že o České televizi se v některých médiích a na veřejných fórech objevují zásadní dezinformace a nepravdy. Rozhodl jsem se proto, že bych chtěl na ně upozorňovat a předkládat fakta, která tyto dezinformace vyvrátí,“ prohlásil rázně Petr Dvořák.
Radní upozornil, že nebude číst celý materiál, který dostali k dispozici, ale zmíní jen ty opravdu zásadní problematické informace, které se v poslední době v médiích objevují. „Česká televize byla v minulých dnech obviněna z toho, že její hospodaření je nekontrolované a netransparentní. Není to pravda. Kontrola hospodaření v České televizi je v kontextu kontrolování ostatních organizací financovaných z veřejných zdrojů nadprůměrné. Opírá se o tři pilíře. Za prvé o Radu České televize a její dozorčí komisi, přičemž Rada České televize projednává a schvaluje všechny základní dokumenty, schvaluje také jakékoli nakládání s majetkem České televize včetně veškerého prodeje nebo pronájmu,“ upozornil šéf ČT.
Veřejnoprávní televize má tři pilíře kontroly svého hospodaření
Připomněl, že Rada ČT průběžně kontroluje hospodaření České televize, dvakrát ročně požaduje porovnání rozpočtových plánů a skutečností i nově doplněným cash flow České televize. A členové dozorčí komise jakožto poradního orgánu České televize mají možnost nahlížet do všech účetních dokumentů a písemností České televize. „Druhým pilířem je nezávislý audit. V roce 2012 Česká televize jako jedna z mála veřejných institucí zavedla také audit celého hospodaření, jehož cílem je prověřování velkého množství procesů a transakcí z hlediska hospodárnosti, správnosti a účelnosti vynakládání prostředků. Třetím pilířem je veřejnost, protože všechny materiály projednané Radou České televize jsou veřejně dostupné,“ vyvracel Petr Dvořák slova o neprůhlednosti hospodaření ČT.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník