Znalec zákulisí Miroslav Šlouf tuší: Tento můj podřízený z SSM nejspíš bude náš příští prezident

22.05.2015 12:32 | Zprávy

Sedmašedesátiletý Miroslav Šlouf po delší době vystoupil na veřejnosti – i když v uzavřené společnosti publika, které tvořili lidi zabývající se politickým marketingem a PR. Všichni se shodli na jediném – kdo jiný, než právě Šlouf, by měl mít k tomu, jak se politické PR dělá, co říct?

Znalec zákulisí Miroslav Šlouf tuší: Tento můj podřízený z SSM nejspíš bude náš příští prezident
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Šlouf

Je to nejznámější český politický lobbista, hlavní stratég politických kampaní Miloše Zemana, strůjce prezidentské kampaně a také ten, kdo vymyslel nápad s legendárním autobusem Zemákem.

„Většinu svého života jsem se pohyboval kolem politiků a politiky. Vím proto, že každá politická kampaň je otázkou týmu a osobnosti, která ho vede,“ řekl Miroslav Šlouf, který, ačkoli zmizel z politiky (či spíše jejího pozadí), rozhodně do důchodcovských bačkor zatím vklouznout nehodlá. Přesto přiznal, že pod palbou dotazů, které se na něj sesypaly ve čtvrtek v Autoklubu během semináře, již dlouho nebyl.

Popsal pak mimo jiné to, jak před lety spolupracoval s Vlastou Štěpovou na kampani ČSSD. „Byla vyškolená ve Velké Británii, ale bylo jasné, že ty její poznatky nejdou v Česku aplikovat do praxe. Je zde jiné prostředí, jiná mentalita lidí,“ podotkl Šlouf, o kterém se ví i to, že pomáhal opakovaně v předvolebních kampaních i Miloši Zemanovi – včetně prezidentské volby, která se poprvé v České republice uskutečnila formou přímé volby občanů.   

Šlouf: Zemanovi jsem pomáhal, ale že bych souhlasil teď se vším, co se na Hradě děje, to ne

„Ano, pomáhal jsem Miloši Zemanovi, ale bohužel nemohu říct, že bych mohl teď souhlasit se vším, co se nyní na Hradě děje. Je to v neprospěch naší země, domnívám se,“ pokračoval dále známý lobbista. Posteskl si pak nad tím, že tak špatné vztahy mezi lidmi, jaké panují nyní, zatím – navzdory své dlouholeté praxi – nezažil. „Každý sleduje jen své vlastní zájmy, na nikoho se nedá spolehnout,“ poznamenal. Nutno dodat, že po vývoji, který nastal v závěru předvolební kampaně Miloše Zemana a po ukončení jejich dlouholetých vztahů, se dala takováto poznámka zřejmě očekávat. Miroslav Šlouf totiž začal pracovat s Milošem Zemanem v roku 1993. To, že jejich spolupráce skončila na naprosto mrtvém bodě, bylo pro českou veřejnost nečekaným vyústěním jejich vztahů. Přesto na určitá období vzpomíná Šlouf rád.

„Při předvolebních kampaních rozhoduje to, kolik kdo udělá chyb a jakých chyb. Musím říci, že Miloš Zeman dříve ty chyby nedělal, na rozdíl od jiných období… Proto se mohl těšit takovému úspěchu,“ uvedl Miroslav Šlouf. Připustil pak i to, že Zeman disponoval neobyčejnými lidskými vlastnostmi – pokud dostal k dispozici během cesty na určité místo několik dat a údajů – byl schopný si naprosto přesně po přečtení většinu z nich zapamatovat a ve svém projevu je uvést.

Pomáhal ale i Klausovi. Z altruismu

Při povídání o prezidentské volbě pak dále Šlouf připomněl, že však nepomáhal do prezidentského křesla jen Zemanovi. Uvedl, že před prezidentskými volbami 2008 působil jako lobbista i mezi týmem Václava Klause a zákonodárci. Tedy že Klausovi vyjednával podporu. Nebyla to prý placená funkce, dělal to z čirého altruismu. A navíc si to přál i Miloš Zeman. Proč? „Připadalo nám to v té době nejvíce logické, i bych tak řekl z hlediska přínosu pro republiku,“ osvětlil Šlouf.

Od Klause se následně prý za to dočkal i veřejného poděkování. Na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda by byl případně ochotný ještě jednou pomoci nějakému kandidátovi v klání o Hrad, tuto možnost Miroslav Šlouf zcela neodmítl. Jak však ale dodal, Zemanovi už by své služby neposkytl.

Zeman podle Šloufa v dalším období už kandidovat nebude

„Domnívám se, že již znovu kandidovat ani v dalším období nebude,“ řekl. Když byl vyzván k tomu, jestli by uměl odhadnout na základě svých znalostí současného (i minulého) politického prostředí, jaká jména budou příští volbě prezidenta dominovat, jedno jméno uvedl. „Tipuju, že lidé budou chtít za příštího prezidenta Vladimíra Dlouhého – to byl shodou okolností kdysi můj svazák,“  konstatoval dál Šlouf. Podle něj příliš velké šance zřejmě nemůže mít ve volbě prezidenta Tomáš Halík, o kterém se již nyní také spekuluje. „Jako jeden z autorů restitučního zákona od lidí dle mého nemůže získat tolik hlasů, aby se na Hradě ocitl. To totiž veřejnosti hodně vadí,“ domnívá se Šlouf. Jak ještě dodal, stejně jako Vladimíru Dlouhému, tak ani Halíkovi, by prý při případné jejich volební kampani radit nechtěl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…