Mládež bez práce a v zoufalství. U nás zatím ne, jenže...

27.11.2012 9:23 | Zprávy

Mladí lidé, kteří vyjdou ze střední nebo vysoké školy, se dostávají do začarovaného kruhu. Bez praxe nenajdou práci, bez práce nezískají praxi. Absolventi škol se tak stávají pro pracovní trh nechtěnou pracovní silou podobně jako matky s malými dětmi nebo lidi nad padesát let.

Mládež bez práce a v zoufalství. U nás zatím ne, jenže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Statistická čísla vzbuzují obavy, aby se Česká republika nedostala kvůli pokračující recesi do podobné situace, jaké čelí celá Evropa.  V Evropě se zvyšuje počet nezaměstnaných, především mladých lidí.  V Itálii nebo Řecku nepracovali v loňském roce ve věku 25 až 29 let čtyři z deseti. Podle odborníků platí za ekonomickou a finanční krizi právě mladí Evropané. V mnoha západních zemích frustrace mladých vede k demonstracím a násilí v ulicích.

Dopad nezaměstnanosti na mladé je obrovský

Česká republika je na tom zatím mnohem lépe. Ke konci září 2012 bylo evidováno téměř 35 000 absolventů škol a mladistvých, na celkové nezaměstnanosti se podíleli sedmi procenty. Proti čtyřicetiprocentnímu podílu nezaměstnaných do 20 let, s kterým bojovalo v roce 2001 Slovensko, to není tak moc. Ale vyhlídky nejsou nijak růžové, stagnace ekonomiky má dál pokračovat. Problémem navíc je, že dopad nezaměstnanosti na mladé lidi, kteří teprve vstupují na trh práce, je obrovský.

Podle renomovaného psychiatra Jana Cimického je horší, když nesežene práci mladý člověk, který po studiu přichází do života s nábojem a energií, než pětačtyřicátník, který o zaměstnání přijde po letech. „Čím déle je totiž mladý člověk nezaměstnaný, tím těžší je pro něj pak přivyknout na každodenní povinnosti,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz „Když se včas nevytvoří podmíněné reflexy, ráno vstát a vydat se do práce, nějakou dobu tam vydržet, poslouchat příkazy, volný čas si užívat až po práci, snažit se vydělat, aby byl soběstačný, tím hůř si pak bude na práci zvykat, pokud ji sežene,“ tvrdí doktor Cimický.

Firmy je nechtějí, protože nemají zkušenosti

Problémem je, že zaměstnavatelé nemají zájem o čerstvé absolventy středního i vyššího vzdělávání, protože jim chybí zkušenosti. Projekty podpořené z prostředků Evropské unie jim mají pomoci chybějící praxi získat. Od prosince 2012 do června 2015 se mohou mladí lidé hlásit do projektu Stáže pro mladé zájemce o zaměstnání, které budou určeny studentům posledních ročníků středních škol a posledních semestrů vyšších odborných a vysokých škol. „Osvojí si pracovní návyky a získají praktické zkušenosti v oboru, který studují,“ vysvětlil Pavel Kryštof z Fondu dalšího vzdělávání, příspěvkové organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. Projekt pomůže nezaměstnaným absolventům škol získat potřebnou praxi a nastartovat jejich pracovní kariéru.

Vysokoškoláci mají při nástupu do práce nižší nároky než dřív

Větší problém mají absolventi středních škol. „U vysokoškoláků je pravděpodobnost nezaměstnanosti nejnižší, vykazují větší flexibilitu, i když je to individuální, záleží na konkrétním oboru, někde také požadují praxi,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz uznávaný sociolog Ivan Gabal. Ale i absolventi vysokých škol nemají uplatnění tak jisté a samozřejmé jako v minulosti. Svědčí o tom fakt, že se jejich nároky a požadavky při vstupu do zaměstnání snižují. „Kleslo vysoké očekávání absolventů vysokých škol na platy a další výhody,“ připustil sociolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…