V místech zjevení Panny Marie se sešlo patnáct tisíc vojáků z takřka padesáti armád. Hlavní program začínal slavnostním defilé vojsk v podzemní basilice Pia X. a představením mnoha vojenských hudeb. Byla také zapálená mohutná svíce jako symbol světla, které prozařuje každou temnotu, jako symbol naděje vítězící nad každým zoufalstvím. Úvodní ceremonii zakončilo vzájemné podání ruky na znamení snahy o vzájemné porozumění. Vždyť ten, kdo buduje přátelství, předchází konfliktům.
V sobotu dopoledne se uskutečnil český program. Po společné fotografii na schodech lurdské baziliky zástupci delegace zapálili svíci s prosbou za vojáky, za zraněné a padlé, za jejich rodiny, za vlast a mír. V kryptě baziliky celebroval mši hlavní kaplan plukovník gšt. Jaroslav Knichal. Poutníky pozdravil i náš velvyslanec ve Francii Petr Drulák. Krátce před polednem se delegace vydala na jednotlivá zastavení křížové cesty. Odpoledne se pak zúčastnila pietního aktu a položením kytice uctila oběti válek. Poutní den uzavřel světelný průvod.
Neděle pokračovala slavnostní mší v bazilice Pia X. Hlavním celebrantem byl francouzský vojenský biskup Antoine de Romanet.
Mezinárodní vojenská pouť do Lurd pomáhá navazovat přátelství, obrušovat hrany neporozumění a přispívat k budování míru. Ostatně „Mír na zemi“ bylo i heslo tohoto jubilejního ročníku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva