Rozsáhlý výzkum zahrnul domácnosti, veřejné budovy, kanceláře, školní učebny, ale například i rozhlasová studia, kde se používá velké množství počítačů a další elektroniky, do kterých se rizikové látky dříve směly přidávat. Arnika zveřejní výsledky na podzim letošního roku.
„Na úřadech, školách i v domácnostech jsou velmi zvědaví, zda právě u nich bromované zpomalovače najdeme. Setkali jsme se proto s velmi kladnou odezvou. Pevně věřím, že se tak lidé dozví více o škodlivosti toxických látek kolem nás a jakým způsobem se jim mohou vyhnout,” vysvětluje Karolína Brabcová, specialistka Arniky na toxické látky.
Bromované zpomalovače v plastech ničí životní prostředí , poškozují také imunitu, způsobují hormonální poruchy a jsou spojené se sníženou inteligencí a soustředěním u malých dětí. Dříve se jimi ošetřovali elektrospotřebiče, jako jsou televize, počítače, notebooky, dále čalounění v autech i v nábytku apod. Kvůli toxicitě jsou dnes zakázány. Výrobci se proto snaží zboží vyrábět tak, aby žádné zpomalovače hoření nemuseli vůbec používat. Řada lidí však starší vybavení s obsahem jedovatých látek stále využívá, částečně se k nám vrací také prostřednictvím recyklace.
Více informací:
[i] Bromované zpomalovače hoření ZDE
[ii] Perzistentní organické látky ZDE
[iii] Kampaň Recykluj bez jedů ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva