Pouze desetina občanů Česka souhlasí s tím, že by cizinci, kteří u nás nepracují ani zde nemají trvalý pobyt, měli mít nárok na stejnou péči hrazenou z veřejného systému. Naopak 76 procent respondentů s tak velkorysým přístupem k migrantům nesouhlasí. Zajímavé je, že výrazně více odpůrců má takový záměr mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi, kde s tímto nápadem rozhodně nesouhlasí o patnáct procentních bodů silnější skupina respondentů.
Polovina dotazovaných se obává, že by rozšíření veřejného zdravotního pojištění vedlo ke zhoršení péče o české občany. Respondenti si jsou vědomi i ekonomických důsledků, které by takové rozhodnutí mělo – podle třiapadesáti procent lidí by vedlo ke zvýšení pojistného na zdravotní péči.
Češi jsou přitom se současnou úrovní zdravotnické péče poměrně spokojení, uvádí to čtyřiapadesát procent z nich.
Dlouholetý spor odborné veřejnosti a státních institucí s neziskovými organizacemi lobbujícími za prosazení rozšíření veřejné zdravotní péče o migranty ze třetích zemí tak má poprvé na stole i jasnou zprávu, nakolik Češi podporují myšlenku nezvykle solidární štědrosti. Vláda České republiky v pondělí 1. prosince schválila analýzu předloženou ministerstvem zdravotnictví, která potvrzuje, že pro zemi nejsou takové záměry finančně únosné.
Průzkum realizovala agentura STEM/MARK internetovým dotazováním net.bus na vzorku 512 respondentů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva