Drtivou většinu dnešních nálezů tvořily pancéřové pěsti, tedy ručně odpalované protitankové granátomety, a protitankové rakety vystřelované z bojových vozidel pěchoty. Vedle několika téměř kompletních kusů se jednalo především o velké množství zbytků a částí těchto zbraní. „S nastupujícím jarem začne vegetace opět růst, proto bylo důležité nalezenou cvičnou munici odstranit ještě předtím, než ji znovu zakryje zeleň,“ doplnil Dalibor Dostál.
Kromě cvičné pyrotechniky se v minulých letech na území rezervace velkých kopytníků a v jiných částech bývalého vojenského prostoru Milovice našlo i mnoho ostré munice. „Šlo především o dělostřelecké a minometné granáty různých ráží,“ zmínil pyrotechnik Michal Zázvorka. Nebezpečné mohou být také projektily z bojových vozidel pěchoty, kde kromě standardní munice může jít také o tříštivo-trhavou munici. Naopak v případě leteckých pum šlo dosud v rámci výcvikového prostoru o cvičné systémy, podobně, jako u protitankových min.
„Přestože ve všech částech vojenského prostoru proběhl po odchodu armády pyrotechnický průzkum, i více než tři desítky let po odsunu vojsk munici stále nacházíme. Proto je důležité, aby návštěvníci v rezervaci a jejím okolí nesahali na žádné podezřelé kovové předměty,“ zdůraznil Dalibor Dostál. V případě nálezu na území rezervace kontaktují ochránci přírody přímo pyrotechnika. Pokud návštěvníci najdou munici na okružní stezce kolem rezervace nebo v jejím okolí, měli by upozornit policii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva