„Češi o sobě často říkají, že není moc věcí, na které by mohli být pyšní. Ale není to pravda. Mají na svém kontě řadu objevů a vynálezů, které změnily svět. Je čas připomenout si, co vše dokázal český člověk vymyslet,“ říká o cyklu Český zázrak jeho kreativní producentka Lenka Poláková. Během sedmi dokumentárních půlhodin divákům tento pořad připomene význam Antonína Holého, Otty Wichterleho či Milana Krajíčka.
Dalším Čechům a Češkám, kteří mění, alespoň ten bezprostřední, svět kolem sebe, se věnuje nový formát Filantrop. Ten představí nejen současné osobnosti, které vkládají vlastní a často nezanedbatelné prostředky do pomoci ostatním, ale i obecněji formy filantropie a jejich vnímání naší společností. „Povědomí o filantropii není velké, možná i proto, že není příliš zvykem šířit pozitivní zprávy. Tento dokumentární cyklus by se tak z části mohl stát i osvětou, svědectvím o tom, že v Česku existují filantropové a jejich činnost vůbec není zanedbatelná,“ říká kreativní producentka Filantropa Martina Šantavá.
Po české stopě se ohlíží i cyklus Habsburkové, ve kterém se Pavel Kříž vydává na cestu po celé Evropě, na místa notoricky známá z hodin dějepisu, aby se na události, jež se zde odehrály, podíval z trochu jiného úhlu. „Pracovat na natáčení Habsburků bylo pro mě v podstatě neskutečné dobrodružství. Prokousávat se historií panovnického rodu, který ovlivňoval život v naší zemi po více než 600 let, byl velký zážitek. Vždyť co je proti tak dlouhé době těch pár let existence naší republiky i s Československem dohromady? Doufám, že naše výprava za Habsburky diváky překvapí, zaujme a strhne tak jako nás a že se budou nedočkavě těšit na každý další díl,“ říká průvodce pořadem Pavel Kříž.
Vedle těchto premiér se ve vysílání České televize objeví i nový cyklus Farmářská jízda, který postupně zmapuje šestnáct tuzemských ekofarem. Šetrnému hospodaření se pak bude věnovat i čtvrtá řada oblíbeného Herbáře. „Když je vám osmnáct, tak vás moc nepálí, co jíte. Nicméně chov zvířat, ten mě zajímal vždy. I proto jsem se asi na deset let stala vegetariánkou, protože dříve sehnat maso zvířat, která nebyla chovaná v neetických podmínkách, to bylo skoro nemožné. Na maso jsem opět přešla až během těhotenství,“ vzpomíná Linda Rybová a Kateřina Winterová dodává: „Když přijdou děti, tak vás vždy zajímá, co jedí. Mě příroda brala od mala, pak přišla puberta, tak šla trochu stranou, ale vždy ve mně byla touha ji poznávat, vracet se k ní a nechat se od ní hýčkat.“
Novými řadami budou pokračovat také publicistické formáty Český žurnál a Pološero. „V tomto roce jsem vybírala z bezmála padesáti námětů, z nichž jsme realizovali snad ty nejzajímavější. Tentokrát zavítáme do českého zdravotnictví, pražského podzemí, mezi úředníky, do vězení i do ložnic, kam se z chlívků přestěhovala prasátka,“ říká kreativní producentka cyklu Jana Škopková. Český žurnál zase nabídne autorské pohledy na kauzy a fenomény, jež rezonovaly v uplynulém roce českou veřejností, věnovat se uprchlické krizi, islamizaci Evropy i česko-čínským vztahům.
Šest cestovatelských cyklů. Trabantem i pěšky, po Česku i po Francii.
„Stála jsem před nelehkým rozhodnutím, zda svěřit kameru a vlastně celý výsledek natáčení dvěma amatérům. Jejich nadšení a obdivuhodné sportovní výkony mě ale přesvědčily, že má smysl riskovat,“ vzpomíná na vznik nového cestopisného cyklu, jehož hlavními hrdiny jsou advokát Karel a sportovec Martin, režisérka a kreativní producentkaJana Škopková. Sedmidílný seriál Nahoru a dolů Hedvábnou stezkou zprostředkuje výstupy dvou skialpinistů při jejich osmiměsíčním putování po velehorách tyčících se podél starověké Hedvábné stezky.
Za hranice Česka zamířilo také putování Trabantem z Austrálie do Asie. Dvanáctidílný seriál Dana Přibáně popisuje doposud nejnáročnější půlroční expedici tohoto cestovatele. Vzdálenost z australského Perthu přes Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko překonal jeho devítičlenný tým ve dvou žlutých trabantech, polském fiatu neboli maluchovi, na staré čezetě, jawě a dvou invalidních vozících. „Na předchozích cestách jsme ujeli za kratší čas mnohem více kilometrů. V Austrálii nás zdržely problémy s byrokracií a dlouhé čekání na vydání motorek, na cestě nás pak čekaly opravy a poruchy,“ říká k novému pořadu Dan Přibáň.
V oblasti Pacifiku natáčel štáb České televize rovněž další ze svých cestovatelských pořadů – nové díly cyklu Postřehy odjinud. S Vladimírem Krocem se vydal na sousední Nový Zéland. O něco kratší cestu absolvoval protagonista dalších premiérových dílů téhož cyklu, francouzský zahraniční zpravodaj, spisovatel, novinář a publicista Jan Šmíd. Ten putoval údolím Loiry a pátral po výjimečných příbězích třinácti tamních zámků. Francii z jiného pohledu zvolili jako cíl svých cest také Michaela Maurerová a Petr Rajchert v nových dílech pořadu Bedekr, který se nově nezaměří pouze na města, ale i na krásný francouzský venkov.
Ve druhé řadě se na obrazovku České televize vrátí také Klenoty naší krajiny, za nimiž se opět vydal Miroslav Vladyka. Desetidílná série půlhodinových dokumentů vezme diváky do dalších, dosud nezmapovaných chráněných krajinných oblastí – za unikátní květenou Bílých Karpat, do skalních labyrintů Broumovska nebo romantických zákoutí Kokořínska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva