Daniel Herman jednal v Terezíně o další spolupráci i možnostech finanční podpory rozvoje města

27.11.2016 7:36 | Zprávy

Tématem schůzky s vedením města byl další rozvoj Terezína i možnosti kofinancování záchrany památek. Ministerstvo kultury je zřizovatelem Památníku Terezín.

Daniel Herman jednal v Terezíně o další spolupráci i možnostech finanční podpory rozvoje města
Foto: pamatnik-terezin.cz
Popisek: Terezín

Město Terezín má 3000 obyvatel a potýká se s finančními potížemi. Příjmy Terezína dle sdělení představitelů města stačí víceméně pouze na provozní výdaje. Příčiny těchto potíží jsou jednak v historii, kdy měl určující vliv odchod armády z Terezína v polovině devadesátých let, jednak souvisejí s potřebou obnovy města po ničivých povodních v letech 2002, 2006, 2010 a 2013. Roční příjem města je plně zužitkován na prostý provoz, zbývající prostředky a úvěry jsou investovány do obnovy města; tím chybí finance pro jeho další rozvoj.

Za této situace je mimořádně náročné provádět jak odpovídající údržbu městské památkové zóny, tak zvládat náklady spojené s velkým návštěvnickým provozem Malé pevnosti a Národního hřbitova.  Ministr kultury Daniel Herman na jednání u vedl: „Plně si uvědomuji historický význam tohoto místa a jeho dějinný odkaz, který je právě dnes nanejvýš aktuální. Proto ve spolupráci s Ministerstvem financí prověřuji legislativní a rozpočtové možnosti participace na nákladech údržby města spojené s návštěvností Památníku Terezín. Ty jsou aktuálně vyčísleny na 2,5 mil Kč. Pro tuto problematiku byla navíc ustavena pracovní skupina, která současně pracuje na koncepci využití prázdných a ohrožených objektů a pevnosti vůbec.“

Ministr kultury si po návratu do Prahy prohlédl objekt Invalidovny v Praze 8 za přítomnosti pražské primátorky Adriany Krnáčové, generální ředitelky NPÚ Nadi Goryczkové a generální ředitelky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Kateřiny Arajmu. „Jde skutečně o významnou, unikátní kulturní památku, o jejímž případném využití budeme nadále jednat. Záleží ovšem na tom, zda se najdou finance na její revitalizaci,“ uvedl ministr Herman po prohlídce rozsáhlého barokního objektu v Karlíně. Pražská Invalidovna byla projektována podle vzoru pařížské Invalidovny v letech 1731–1737 pro ubytování válečných invalidů. Realizována však byla pouhá 1/9 původního návrhu. Poté byla využívána jako sídlo Vojenského ústředního archivu, v současné době ji spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Objekt je dlouhodobě ve špatném technickém stavu, který ještě zhoršila povodeň v srpnu roku 2002. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Nové lávky v turistických oblastech severních Čech

19:28 Lesy ČR: Nové lávky v turistických oblastech severních Čech

Lávku s nosnou ocelovou konstrukcí a dubovým zábradlím instalovaly za 311 tisíc korun Lesy České rep…