Jihočeský kraj: Blatská stezka nedaleko Soběslavi o půl kilometru delší

16.02.2022 12:22 | Tisková zpráva

Oblíbená naučná trasa Blatská stezka bude díky projektu CZ-SK SOUTH LIFE o půl kilometru delší. Zvýší se délka původně šestikilometrové naučné stezky, kterou provozuje Jihočeský kraj na území přírodní rezervace a evropsky významné lokality Borkovická blata u Soběslavi.

Jihočeský kraj: Blatská stezka nedaleko Soběslavi o půl kilometru delší
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

Stezka vede z části po lesních cestách a pěšinách, z části po povalových chodnících, také nová trasa bude tvořena dřevěným chodníkem. Na konec stávající trasy Blatské stezky naváže nový povalový chodník, stejné konstrukce jako je původní naučná stezka.  Během února ho zde kolem vodní plochy  zbuduje odborná firma.

„Cílem realizovaných opatření v této lokalitě je snaha obnovit prioritní stanoviště91D0*– rašelinný les. Stezka návštěvníky provede managementovými plochami a obnovovaným územím a názorně předvede zlepšení stanoviště v rámci realizovaného evropského projektu CZ-SK SOUTH LIFE. Z této aktivity bude mít značný přínos rovněž široká veřejnost, jelikož evropsky významnou lokalitu Borkovická blata každoročně navštíví desítky tisíc návštěvníků,“ uvádí vedoucí projektu CZ-SK SOUTHLIFE Eva Ježková.

Hlavním cílem projektu CZ-SK SOUTH LIFE je zajištění a optimalizace péče u vybrané evropsky významné lokality soustavy NATURA 2000.

Prodloužení oblíbené a navštěvované trasy naučné stezky je vhodnou formou prezentace vzácného stanoviště a zároveň zajištění bezpečnosti návštěvníků s ohledem na zachování příznivého stavu chráněného území a významných nebo chráněných druhů rostlin a živočichů v EVL Borkovická blata.

Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášené z důvodu ochrany zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště přechodového pánevního typu s charakteristickou flórou a faunou. Blatská příroda se vyvíjela v atypických podmínkách, na zamokřených lokalitách, močálech a bahniskách. Dařilo se zde jen různým vlhkomilným rostlinám, mechům, rákosu, ostřicím apod. Jejich zbytky se nemohly v půdách chudých kyslíkem rychle rozkládat a mineralizovat, proto se z nich stala rašeliny. Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10.000 lety. Mocnost rašeliny dosahovala hloubky 4 – 8 metrů.

Aby se podařilo uchránit unikátní zbytky původní přírody, vznikly dvě přírodní rezervace Borkovická Blata a Kozohlůdky.

Přírodovědná naučná stezka Borkovická Blata byla vybudována v letech 1979 – 1980. Procházkou po této stezce (původní délka 5,5 km, cca 2 hodiny) se seznámíte s krásnou a ojedinělou blatskou přírodou, její flórou a faunou a také se něco dozvíte o těžbě rašeliny a o revitalizaci této oblasti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Praha: Moja oslavila ve Španělsku 20. narozeniny

7:31 Zoo Praha: Moja oslavila ve Španělsku 20. narozeniny

Slavná gorilí samička Moja oslavila ve Španělsku své zítřejší dvacáté narozeniny s malým předstihem.…