MŽP: Byly přijaty další zásady regulace invazních a nepůvodních druhů

12.08.2024 7:31 | Tisková zpráva

Invazní a nepůvodní druhy jsou významnou hrozbou nejen v České republice, ale také v celé Evropské unii. Netýkavka žláznatá i klejicha hedvábná patří mezi 88 invazních nepůvodních druhů z tzv. unijního seznamu. Jedná se o seznam druhů, které jsou v EU nepůvodní a mohou mít významný negativní dopad na biodiverzitu, lidské zdraví či ekonomiku. Pro takové druhy zajištují členské státy EU tzv. zásady regulace. Tyto zásady blíže specifikují podmínky jejich omezení a prioritní místa k zásahům na celostátní úrovni. Zásady regulace pro netýkavku žláznatou (Impatiens glandulifera) a klejichu hedvábnou (Asclepias syriaca) byly přijaty Ministerstvem životního prostřední dne 24. července 2024.

MŽP: Byly přijaty další zásady regulace invazních a nepůvodních druhů
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

Obě rostliny jsou velmi dekorativní, jsou však také problematické z hlediska negativního vlivu na biodiverzitu. Klejicha hedvábná má na našem území prozatím omezenější výskyt než netýkavka žláznatá. Vyskytuje se totiž zejména v oblastech jižní Moravy a výjimečně také v teplých oblastech středních a východních Čech. Druh vytváří zapojené porosty, které nedovolují výskyt dalším druhům. Cílem zásad regulace je tedy úplná eradikace na celém území ČR, a to přednostně na lokalitách, kde existuje největší riziko z hlediska dalšího šíření.

Častěji se vyskytující netýkavka žláznatá je rozšířená po celé ČR s výjimkou některých horských oblastí. Ohniska jejího výskytu se nachází podél všech velkých řek ve středních a nižších nadmořských výškách. Netýkavka je vysoce konkurenčně schopná a má vliv na druhové složení a druhovou pestrost. Kromě toho je popsán i vliv na kompetici o opylovače či na diverzitu dalších bezobratlých (měkkýšů), narušení stability břehů řek a zvýšení rizika eroze nebo změnu vlastností půdy. Opatření je nutné zacílit na kompletní odstranění nově kolonizovaných a izolovaných lokalit menšího rozsahu, kde není intenzivní přísun semen této rostliny a kde je možné aplikovat tzv. včasné zásahy.

„Netýkavka žláznatá je většině veřejnosti známá. Díky jejímu plošnému rozšíření a lokálním dopadům jí plánujeme regulovat. Naopak klejicha hedvábná až tak známá není a prozatím se vyskytuje poměrně omezeně, nicméně má významné dopady na biologickou rozmanitost. Proto je naším cílem její úplná eradikace,“ říká Jan Šíma, ředitel odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků.

Konkrétní opatření zásad regulace budou realizována v souladu se zákonem č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, formou opatření obecné povahy, a to skrze příslušné orgány ochrany přírody (krajské úřady, správy národních parků, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR nebo újezdní úřady). Opatření obecné povahy tak aplikují priority určené zásadami regulace a specifikují konkrétní lokality či území, kde se má se systematickou regulací či eradikací v daném regionu začít, případně kdy.

Zásahy vůči invazním a nepůvodním druhům mohou být poměrně finančně náročné. Pro zajištění prostředků na realizaci zásahů je možné využít dotačních programů v gesci MŽP, konkrétně Operačního programu Životní prostředí 2021-2027 (specifický cíl 1.6 Příroda a znečištění) a národních programů, konkrétně Program péče o krajinu (PPK) a Program obnovy přirozených funkcí krajiny (POPFK). Více informací k možnostem financování opatření proti invazním druhům, včetně aktuálních výzev, naleznete na dotačním webu AOPK ČR.

Kromě klejichy a netýkavky jsou přijaty také zásady regulace pro bolševník velkolepý a pajasan žláznatý. Těmito čtyřmi druhy však výčet plánovaných zásad regulací nekončí, neboť v průběhu následujících let budou vydávány zásady regulace také pro dalších více jak 20 invazních a nepůvodních druhů z unijního seznamu, které se vyskytují na území ČR. Schválené zásady regulace pro jednotlivé druhy budou postupně publikovány na webu MŽP.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

7:14 HZS: Profesionální a dobrovolní hasiči jednali o společné budoucí strategii

Zástupci vedení Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR se seš…