Nové broukoviště poskytne domov nepřebernému množství organismů u Ladenské strouhy mezi Podivínem a Ladnou. Pracovníci Povodí Moravy vytvořili z devíti kmenů stromů stanoviště, které má po obvodu téměř dvacet a na výšku pět metrů. Kmeny v něm jsou umístěny vertikálním způsobem a jsou zapuštěné jeden metr do země.
„Kmeny stromů vytvářejí chráněný prostor pro četné druhy živočichů. Přitom se zdaleka nejedná pouze o hmyz, ale tato stanoviště vyhledávají například ještěrky, slepýši, užovky, ropuchy, hlodavci i drobné zpěvné ptactvo a šplhavci,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. Instalaci broukoviště Povodí Moravy provedlo na základě předchozích zkušeností. Podobná stanoviště pracovníci Povodí Moravy vytvořili např. v Olomouci nebo Uherském Hradišti.
Broukoviště lze spatřit z veřejně dostupné cesty mezi Podivínem a Ladnou. Výstavba broukoviště proběhla 22. listopadu. „Lokalita pro umístění broukoviště byla vybrána na základě spolupráce s panem Karlem Hrubým, který nám nabídl na svém pozemku místo pro jeho instalaci. Zvolené místo je pro vytvoření tohoto stanoviště perfektní, nachází se na přímém slunci, v okolí má pan Hrubý řadu významných krajinných prvků a lokalita nese pobytové znaky mnoha živočichů. Za spolupráci bych chtěl panu Hrubému poděkovat,“ říká Gargulák.
Kmeny stromů, použité na stavbu broukoviště, byly přivezeny z Komenského nábřeží v Břeclavi, kde došlo k jejich pokácení kvůli připravované výstavbě protipovodňových opatření. Část pokácených kmenů byla uznaná jako biologicky hodnotná pro saproxylofágní hmyz a Povodí Moravy ji proto využilo na stavbu broukoviště. Zbývající kmeny budou z nábřeží odstraněny do konce listopadu. Pokácené stromy nahradí po dokončení protipovodňové ochrany nová výsadba. Ta zahrnuje 20 stromů složených z vrb a dubů.
Práce na protipovodňových opatřeních na Komenského nábřeží v Břeclavi naplánovalo Povodí Moravy na příští rok a potrvají přibližně šest měsíců. Budou spočívat v rekonstrukci stávající protipovodňové zdi v délce 133 metrů, na kterou naváže stavba zcela nové protipovodňové zdi v délce 377 metrů. Současný stav opatření v těchto místech nezajišťuje potřebnou ochranu a v době povodňových průtoků by zde mohlo docházet k rozlití vody mimo koryto vodního toku. Předpokládané investiční náklady akce jsou vyčísleny na 10 milionů korun.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva