Povodí Moravy: Studie odpoví, jak reagují ryby na technické úpravy v korytech řek

06.05.2016 13:02 | Zprávy

Práce v korytech vodních toků představují pro vodohospodáře významnou náplň práce. Jak stavební úpravy ovlivňují rybí společenství ve vodních tocích a jak by měla restaurace vodního toku probíhat, bude zkoumat mezinárodní tým vědců. Povodí Moravy, s.p. se bude na projektu podílet.

Povodí Moravy: Studie odpoví, jak reagují ryby na technické úpravy v korytech řek
Foto: Povodí Moravy
Popisek: Povodí Moravy

Únikové cesty ryb, rizika jejich poranění i opětovné osídlení vodního toku po úpravě řeky budou vědci sledovat v rámci výzkumu „Vliv technických úprav na rybí společenstva malých vodních toků“. Povodí Moravy, s.p. bude s vědci spolupracovat. Pro účely výzkumu budou vodohospodáři na předem vytipovaných úsecích řek simulovat podmínky technických zásahů do koryta. „Na daném úseku vodního toku budeme s pomocí těžké techniky rýpat do břehů, kalit vodu, popojíždět, přeorávat dno nebo přehazovat kameny, zatímco vědci budou při této činnosti sledovat chování očipovaných ryb v dané lokalitě a jejím bezprostředním okolí,“ popisuje spolupráci ředitel závodu Horní Morava Povodí Moravy, s.p. Jíří Zedníček.

Výsledky projektu poskytnou údaje o tom, jak technické zásahy do koryt řek ovlivňují rybí společenství, zdali dochází k jejich úhynu či poranění a jak se ryby pohybují během úprav. „Jako správce vodních toků v povodí Moravy nás zajímá především aplikace výsledků. Ty by měly vést především k optimalizaci zásahu v korytech vodních toků. Zásahy do koryt řek a stavební úpravy vodních děl jsou každodenní činností Povodí Moravy, s.p., proto nás přirozeně zajímají možné dopady na životní prostředí a život v řece,“ zajímá se o výsledky projektu generální ředitel Povodí Moravy, s.p. Jan Hodovský.

Realizaci výzkumného projektu zahájí vědecký tým v září letošního roku. Terénní práce ve spolupráci s Povodím Moravy, s.p. proběhnou v šesti experimentálních lokalitách CHKO Beskydy. Každá se bude časově soustředit do osmi hodin. Předběžně se řešitelé projektu s vodohospodáři domluvili na výzkumu v oblastech Zákopeckého potoka, Starozuberského potoka a Dolnopaseckého potoka v okolí Rožnova pod Radhoštěm. Zpracování, analýza dat a vytvoření výstupu potrvá do konce roku 2017.

Vědci budou sledovat konkrétně dva rybí druhy: vranku pruhoploutvou a pstruha obecného. Ty nejprve odchytnou a implantují jim vysílačky. Následně budou sledovat jejich pohyb během realizace mechanických úprav říčního dna. Povodí Moravy, s.p. z vlastních zdrojů pokryje přibližně pětinu předpokládaných nákladů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: V listopadu byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,8 %

16:26 Český statistický úřad: V listopadu byla očištěná míra nezaměstnanosti 2,8 %

Podíl zaměstnaných k celé populaci 15–64letých dosáhl v listopadu 75,4 %. Oproti listopadu 2023 se z…