Tématem rozhovoru byly například informace o průběhu transpozice směrnice o posílení pravomocí soutěžních úřadů, tzv. směrnice ECN+, která není v České republice dosud dokončena, neboť předložená novelizace zákona o ochraně hospodářské soutěže se nedostala na program jednání minulé Poslanecké sněmovny. Úřad tedy v současné době připravuje nový legislativní návrh.
Předseda Mlsna dále seznámil komisařku s úspěchy ÚOHS v oblasti boje s kartelovými dohodami typu bid rigging, tedy dohodami mezi uchazeči o veřejné zakázky. Úřad zde využívá výhody, kterou mu poskytuje skutečnost, že má ve své působnosti také dozor nad veřejným zadáváním a může tedy lépe získávat informace.
Obsáhle se hovořilo taktéž o několika opatřeních a programech veřejné podpory, které Česká republika prostřednictvím ÚOHS notifikovala Evropské komisi ke schválení. Všechny veřejné podpory musí projít posouzením Komise a získat její souhlasné rozhodnutí, aby mohly být v členských státech Evropské unie poskytnuty. V současné době tak Evropská komise rozhoduje například o podpoře pro tzv. kurzarbeit, dále pro poskytovatele poštovních služeb či pro elektroenergetiku.
V neposlední řadě předseda Úřadu informoval paní Vestager o přípravách na předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, k němuž dojde ve druhé polovině roku 2022. V oblasti hospodářské soutěže budou v rámci předsednictví podle současných předpokladů projednávány například agendy regulace digitálních trhů, subvencí ze třetích zemí narušujících jednotný trh a kolektivního vyjednávání samostatně výdělečně činných osob.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva