Generální ředitel Rosatomu Alexei Lichačov osobně vyslal tažné lodi Akademika Lomonosova signál k vyplutí a okomentoval jej takto: Jde o výjimečnou událost jak pro naši společnost, tak pro celou Čukotku. Akademik Lomonosov dnes zahájil svou cestu do Peveku, kde bude jeho úkolem zásobovat ekologicky nezávadným a stabilním přísunem elektrické energie místní obyvatele, průmysl a podniky. Je to obrovský vklad do budoucnosti celého arktického regionu, aby byl jeho rozvoj stabilní a udržitelný.
Během slavnostního ceremoniálu zástupci společnosti Rosenergoatom, provozovatele elektrárny, převzali certifikát od «Ruské knihy rekordů», který potvrzuje, že Akademik Lomonosov bude nejseverněji položenou jadernou elektrárnou na světě. Cesta k Peveku je dlouhá 4700 km a až ji překoná, stane se klíčovým prvkem regionální energetiky a součástí komplexu plovoucí jaderné elektrárny, která nahradí kapacity Bilibinské JE a Čaunské tepelné elektrárny, určené k ukončení provozu.
Projekt plovoucí jaderné elektrárny je velmi perspektivním a slibným směrem v oblasti moderních jaderných reaktorů s malým výkonem, určeným, mimo jiné, pro těžko dostupné a vzdálené regiony po celém světě a ostrovní země bez vlastních zdrojů, které potřebují stabilní a ekologicky nezávadný přísun elektřiny. V tuto chvíli velký zájem o tuto technologii projevily země Blízkého Východu, Severní Afriky a Jihovýchodní Asie. Rosatom nyní vyvíjí druhou generaci plovoucích jaderných elektráren — jsou to tzv. optimalizované plovoucí energetické bloky, které firma hodlá vyrábět sériově a nabízet k vývozu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva