Správa jeskyní ČR: Jeskyně Na Pomezí otevírají brány po odstranění škod z podzimních záplav

25.03.2025 22:03 | Tisková zpráva

Jeskyně Na Pomezí na Jesenicku, kde příval vody při zářijových prudkých deštích poškodil elektroinstalaci a bahno zaplavilo prohlídkový okruh, nyní otevírají brány pro turisty.

Správa jeskyní ČR: Jeskyně Na Pomezí otevírají brány po odstranění škod z podzimních záplav
Foto: caves.cz
Popisek: Správa jeskyní ČR - logo

„Zatím ve zkušením provozu, ale jsme rádi, že konečně můžeme přivítat zájemce o prohlídku, kteří ani během uzavření o jeskyni neztratili zájem a ptali se, kdy otevřeme. Zajímavostí, ale zároveň nevýhodou kopce, kde jeskyně jsou, je, že je děravý tak trochu jako ementál a přestože jím neprotéká žádný aktivní tok, lehce se do něj dostane voda z povrchu,“ popisuje vedoucí jeskyní Martin Kubalák. „Celému týmu pracovníků Jeskyní Na Pomezí patří velké poděkování za nasazení, s kterým se s následky živelného působení poprali,“ dodává ředitel SJ ČR Milan Jan Půček.

Zářijové silné deště poškodily i elektroinstalaci na vodní plavbě v Punkevních jeskyních v Moravském krasu, kterou v současnosti také elektrikáři opravují a obnovují, návštěvníci se tak musí dočasně spokojit s prohlídkou jen suché části podzemí po dno propasti Macocha. 

Anketa

Chcete, aby čeští vojáci byli vysláni na Ukrajinu k hlídání příměří?

1%
97%
hlasovalo: 8159 lidí

Jeskyně Na Pomezí jsou největším zpřístupněným jeskynním systémem v České republice vzniklým rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Vyznačují se úzkými, místy vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Typické jsou nátekové útvary vytvářející kaskády a mohutné členité krápníky. Hlavními částmi jsou Ledový dóm s bělostnými krápníky, Bílý dóm a Dóm U Smuteční vrby se sintrovými hrázkami, jezírky a jeskynními perlami, Římské lázně a také nejvyšší Královský dóm se zřícenými balvany mezi dvěma úrovněmi jeskyně. 

Objeveny byly při odstřelu kamene v Havránkově lomu, poté ale upadly v zapomenutí. Znovuobjevili je 28. srpna 1949 místní lidé, kteří odkryli podzemí v dnešním rozsahu o dvou výškových úrovních v délce 1870 metrů. Veřejnosti se poprvé otevřely 16. května 1950. Od roku 1958 jsou jeskyně a jejich okolí zařazeny mezi chráněná území (dnes národní přírodní památka).

Jeskyně leží na sever od Jeseníku a tamních oblíbených lázní. Návštěvní okruh měří 390 metrů. Prohlídka trvá 45 minut. Během března nabízí pro veřejnost pevně dané časy vstupů – každou středu v 10, 12 a 14 hodin a v dubnu bude zkušební provoz se vstupy každou celou hodinu. Prohlídky v jiných všedních dnech v březnu pro větší skupiny jsou možné po telefonické dohodě. Parkování je možné přímo před provozní budovou, pár metrů od vchodu do podzemí. Více informací najdete na webu ZDE

V březnu je otevřena i nedaleká Jeskyně Na Špičáku – každý čtvrtek v 10, 12 a 14 hodin. Od 1. dubna 2025 obě jeskyně otevřou denně kromě pondělí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Proč chcete vystoupit z NATO?

Když nás chcete chránit před válkou, tak proč jste pro naše vystoupení z NATO? Nemyslíte, že nebýt NATO, dost možná bysme byli ve stejné situaci jako Ukrajina?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Aplikace Záchranka nabídne Pražanům pomoc při akutních duševních obtížích

16:13 MHMP: Aplikace Záchranka nabídne Pražanům pomoc při akutních duševních obtížích

Hlavní město spouští jako první kraj v České republice nový psychosociální modul v aplikaci Záchrank…