Těžit se budou vytipované jírovce, lípy, duby a případně ostatní dřeviny, vždy s ohledem na arboristické posouzení stavu historických alejí. Lesy ČR poté plánují obnovu vybraných částí alejí. Záměr byl projednáván se všemi dotčenými orgány státní správy. Zejména s pracovníky CHKO Železné hory, orgánů ochrany přírody a památkové péče. „Duté stromy určené ke kácení mohou například využívat netopýři. Ti upadají v první polovině listopadu do stavu strnulosti. Nový úkryt si pak hledají obtížněji. Proto musíme v těchto místech zahájit těžební práce v říjnu,“ řekl lesní správce z Nasavrk František Neznaj. V ostatních lokalitách potrvá těžba celou zimu. Se záměrem byli seznámeni i představitelé Slatiňan.
Vytipované lokality často navštěvuje veřejnost, proto je třeba s těžbou počítat a dbát v těchto lesích zvýšené opatrnosti. „Žádáme veřejnost o pochopení a maximální opatrnost. Samotný vstup do lokalit, kde probíhají těžební práce, je ze zákona zakázán. Provedení těžebních prací je nutnou podmínkou pro následnou obnovu alejí a jejich částí. Stane se tak do dvou let,“ dodal František Neznaj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva