Návštěvníci výstavy 65 unikátůsi v klidu svého domova mohou prohlédnout například dopis Boženy Němcové Karlu Němcovi z 13. listopadu 1856, cestovní pas Heinricha Manna nebo dosud nepublikovaný 42. dopis Václava Havla manželce Olze. Vybraných 65 unikátů Památníku národního písemnictví je zveřejněných na adrese 65.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz.
Sbírku Památníku národního písemnictví tvoří na 7 milionů sbírkových předmětů různého charakteru. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších v České republice. Jsou zde uložené rukopisy, portréty, dopisy, rukopisné záznamy, autografy a řada dalších předmětů, a to i osobní povahy. Z tohoto množství k 65. výročí založení instituce vybrali odborní pracovníci Památníku národního písemnictví ze sbírek 65 nejvýznamnějších dokumentů. Jedná se o výjimečné předměty a kulturní symboly, pod kterými jsou skryta jména jako Božena Němcová, Josef Váchal, Ludvík Vaculík nebo Václav Havel. Tento výběr zároveň představuje pohled do depozitáře Památníku národního písemnictví. „Najdeme zde rukopisy, různé verze divadelních her, portréty, dopisy, rukopisné záznamy, autografy, samizdaty, fotografie, obrazy, grafiky, ex libris, první vydání knih. Dále jsou to výjimečné knižní tituly - autorské knihy, bibliofilie nebo vzácné tisky, jako jsou například Žlutický kancionál, Postyla od Josefa Váchala, ale i kniha související s novými formami knižní kultury - bibliofilie Karel Hynek Mácha od Zdeňka Sýkory typograficky upravená Zdeňkem Zieglerem a oceněná v soutěži Nejkrásnější české knihy roku,“ popisuje ředitel Památníku národního písemnictví, Zdeněk Freisleben. Návštěvníci webové prezentace projektu 65 si můžou prohlédnout publikované předměty včetně jejich příběhu a dokumentace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva