Jedno však mají všechny jabloně společné – v zimním období jsou jejich plody oblíbenou potravou ptáků, zejména drozdovitých pěvců, brkoslavů, ale i dalších druhů.
Jedním z původních botanických druhů pocházejících z Japonska je i keřovitá jabloň Sargentova, jejíž plody by si každý spletl s třešněmi. Kultivar této jablůňky roste i v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava nedaleko výběhu Čitván. Červená minijablíčka lákají v průběhu zimy celou řadu ptačích obyvatel žijících volně v areálu. Video zachycuje při hostině v zoo nejen typické druhy pro zimní období, jakými jsou kos černý, drozd kvíčala, pěnkava obecná, nýbrž i zástupce tažných druhů, kteří se čas od času pokoušejí u nás přezimovat – špačka obecného.
Vedle jabloní se všechny uvedené ptačí druhy živí i plody dalších dřevin (hloh, hlohyně, růže šípková, jmelí, jeřáb, hlošinka, skalník, blýskavka, bez či dřín). V naší zoo se snažíme tyto užitečné plodonosné keře a stromy pravidelně vysazovat, aby tak pomohly ptákům přečkat nejtěžší období roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva