Situace na Ukrajině, zdá se, nyní opět poněkud houstne. Ukrajinská vláda se proto snaží distancovat od všech militantních uskupení, zejména z parlamentní strany Pravý sektor. Tlačí ji k tomu i incidenty obdobného typu jako před kyjevským hotelem Mafia, kde opilý bojovník Pravého sektoru postřílel tři kolemjdoucí. Ukrajinská tisková agentura označila kolektivní popravu za „nepříjemný incident“.
Ministr vnitra Arsenij Avakov již oznámil, že tento týden ve čtvrtek bude vydána předběžná zpráva o vyšetřování „masových vražd“ na kyjevském náměstí Nezávislosti. Nervozita prý roste zjevně především v řadách Pravého sektoru, který nedávno vehementně odmítl prohlášení ruského ministra zahraničí Lavrova, že odstřelovači z Majdanu měli pocházet právě z řad Pravého sektoru.
Ostatně, to, kdo byl hlavním motorem protestů, jací to byli lidé, bylo tématem mnoha diskuzí politiků i lidí na sociálních sítích či blozích. Dá se nahlížet vůbec na vyhrocenou situaci na Ukrajině tak, že ji vedli obyčejní lidé toužící po změnách, či spíše věřit tomu, že tam obrovskou roli sehráli extremisté? ParlamentníListy.cz se snažily najít odpověď u bývalého důstojníka BIS Romana Soudka, který se ve své činnosti zabýval odhalováním aktivit zpravodajských služeb bývalého Sovětského svazu, tedy aktivit rozvědky ruské FSB a Služby bezpečnosti Ukrajiny.
Extremisté? Je třeba vše chápat v souvislostech
„Oproti standardnímu občanovi mám snad relativně objektivnější pohled, a to nejen kvůli tomu, čím jsem byl a na čem jsem pracoval, ale i kvůli tomu, že na Ukrajinu často jezdívám i v současnosti. A to několikrát do roka a z osobních důvodů. Mám tak řadu poznatků z terénu hlavně ze západní Ukrajiny – tedy oblasti mezi Užgorodem a Lvovem. Tam byl relativně klid i v době, kdy jsme fascinovaně viděli tragické záběry z Kyjevského náměstí. Ovšem zjednodušeně se vyjádřit k tomu, zda nepokoje byly pod taktovkou extremistů, nelze. K tomu je právě potřeba znát širší souvislosti,“ předeslal Soudek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Hechtová