Bratislavský soudce Branislav Král, který rozhodl o předběžném zákazu knihu vydat, naznačil, že se při rozhodování spolehl jen na čestné prohlášení Haščáka: „Je nelogické, aby dal toto čestné vyhlásenie a nebola to pravda,“ řekl. Soudce tak knihu zakázal, aniž by ji viděl.
Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva SAV říká, že takové čestné prohlášení nemůže sloužit jako seriózní důkaz. „Cenzúra existuje stále, ale rovnako aj túžba po slobode slova. Musí si nachádzať stále nové formy ako sa presadiť, pretože aj cenzúra si ich bude vždy nachádzať,“ okomentoval to spisovatel Ľubomír Feldek. Zástupci ředitele Ústavu štátu a práva SAV Jozefovi Vozárovi rozhodnutí soudce připomíná v některých aspektech „opatrenia, aké v totalitnom režime robil na to osobitný štátny orgán“. Cenzuře před zveřejněním se tehdy vždy říkalo předběžná…
Jak šla kauza v datech
11. ledna: Haščák a Varga podali na soud žalobu a návrh na předběžné opatření
30. ledna: Soudce Král stopl vydání knihy – její existence je prý zásahem do Haščákových práv
2. února: Soudkyně Kontríková Vargově žádosti nevyhověla; do jeho práv nemůže zasáhnout něco, jehož obsah nikdo nezná

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava