Nekřesťansky drahé volání v Česku může konečně zlevnit. Po vzoru EU

04.01.2012 14:07 | Zprávy

Důvodem je změna postoje Českého telekomunikačního úřadu k tak zvaným virtuálním operátorům. Česko je totiž jedinou zemí v Evropské unii, kde ti dosud nepůsobí.

Nekřesťansky drahé volání v Česku může konečně zlevnit. Po vzoru EU
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Milan Fridrich z ČT

Místní operátoři, tak zvaná velká trojka, T Mobile, Vodafone a O2, byla  v minulosti zcela vysmátá. Český telekomunikační úřad jim šel na ruku a tak nikoho asi nepřekvapí, že místní ceny za volání patří mezi bezkonkurenčně nejvyšší v Evropě.

To by se mohlo změnit. Noví hráči doufají, že otevření trhu v rámci přísnější regulace ČTÚ prostě nařídí. Český telekomunikační úřad totiž představil návrh výraznější regulace mobilního trhu. Jedním z důsledků, pokud to projde, by mohlo být i to, že velcí operátoři budou muset otevřít svou síť.

Co to přesně znamená, virtuální mobilní operátor? To jsou firmy, které si pronajímají síť klasického operátora a sami poskytují služby koncovým zákazníkům. V zemích EU je to něco naprosto běžného. Tím, že jde o velkého partnera, daří se jim vymoci lepší ceny, což zlepšuje konkurenční prostředí.

Koncový zákazník je totiž frustrován i tím, jak obrovský je rozdíl mezi cenou za jeho volání a na příklad firemními zákazníky. Ti ž stále častěji hlásí, jak se díky elektronickým aukcím dostali na pětinu či rovnou desetinu očekávaných cen. Naposledy třeba město Ostrava, které nyní volá 8 x levněji. A přesně tohle by mohl změnit virtuální mobilní oparátor…

Zatím poslední město, které takto výrazně ušetřilo, je Hradec Králové. Také šlo o elektronickou aukci. Telekomunikační operátor a poskytovatel služeb datových center GTS Czech podepsal dnes s Magistrátem města Hradec Králové smlouvu na zajištění pevných hlasových služeb v následujících čtyřech letech za 9,5 milionu Kč. Město přitom původně předpokládalo hodnotu zakázky ve výši 20 milionů...

O vstup na trh se tu snaží mnozí: Například členové Asociace provozovatelů kabelových a telekomunikačních sítí (APKT),  sdružuje menší kabelové operátory, si kvůli vyjednávání založili zvláštní dceřinou společnost Quadruple. S operátory vyjednává i kabelový operátor UPC, zájem má i Tesco, které službu Tesco Mobile provozuje s úspěchem v Británii, na Slovensku a nově i v Maďarsku…

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …