"Není proto náhoda, že hned 50 prvních míst na její kandidátce obsadili dosavadní, k Ficovi loajální poslanci," všímá si komentátor HN. Otázka podle něj však jakou podobu vlády Fico zvolí. Jeho téměř absolutní moc by ho podle něj na jednu stranu mohla svádět k tomu, aby šel cestou konzervativního maďarského premiéra a předsedy strany Fidesz Viktora Orbána a zkusil si pojistit moc omezováním demokratických principů. "Podobné nápady si vyzkoušel již během první vlády, kdy se například média snažil umlčet žalobami a kontroverzním tiskovým zákonem. Jenomže kromě humbuku tím mnoho nezískal," připomíná komentátor HN.
Pravice porazila sama sebe
Orbána a Fica srovnává další článek v HN. "Sjednotili pod svá křídla téměř kompletní voličstvo svých ideologických směrů a i v nejhlubší ekonomické krizi Evropy za poslední desetiletí slibují zázraky. Jenže nedá se říci, že jsou stejní," píše autor článku. "Fico žádnou revoluci podobnou té Orbánově konzervativní nechystá - i když by si asi mohl sedm poslanců pro ústavní většinu hravě časem 'dokoupit'. Fico, alespoň navenek, používá slovo evropský v pozitivním slova smyslu přinejmenším stejně často jako 'solidární stát', který chce pomoci zdanění bohatých vybudovat. Pro Orbána je naproti tomu Evropská unie jen další v řadě těch, kteří nechápou historickou roli a utrpení maďarského národa," míní autor komentáře v HN.
Podle článku v Mladé frontě Dnes (MfD) se v politických debatách už před hlasováním zabydlel novotvar 'orbanizace'. Toto slovo prý mělo upozornit na nebezpečí snah o koncentraci moci pro případ, že by vítězná strana Směr-SK získala absolutní většinu mandátů a mohla utvořit jednobarevnou vládu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp