V Maďarsku ještě větší poprask způsobila věta, že „Maďaři jsou geneticky podlí“. V pravicových médiích se proti Kertészovi rozpoutala široká kampaň. A přestože se spisovatel omluvil, zbavili ho i titulu čestného občana Budapešti. „Toto pronásledování se přeneslo na parlamentní a vládní úroveň,“ tvrdí Ákos Kertész v odůvodnění své žádosti o azyl v Kanadě. Státní řády a vyznamenání by neměly být na doživotí. Pokud nositel řádu začne „zlobit“, vyznamenání by se mu prostě mělo sebrat. S takovou myšlenkou přišel maďarský prezident Pál Schmitt. A už také pověřil vládu, aby tuto možnost prověřila.
Maďaři jsou geneticky podlí
Prezident svůj záměr vysvětlil tím, že mu leží na srdci „ústavní hodnoty Maďarska a maďarského národa“. Důvod k těmto jeho úvahám mu dal právě slavný maďarský spisovatel Akos Kertész, který koncem srpna v jednom interview pro maďarské noviny ve Spojených státech řekl, že „Maďaři mají geneticky zakódované sklony odmítat zodpovědnost za své činy“. Spisovatel to uvedl v souvislosti s holocaustem, se kterým se Maďarsko podle Kertésze dosud nevyrovnalo, respektive se dosud nevyrovnalo se svou účastí na holocaustu.
Odeberte mu státní vyznamenání
Vláda premiéra Viktora Orbána si velmi hledí „maďarského národa“, „maďarské vlasti a její historie“, velmi ráda hraje na nacionální struny. Tudíž pro Kertezsovu kritiku nemá mnoho pochopení. A vzhledem k tomu, že Kertész je nositelem nejvyššího státního vyznamenání – Kossuthovy ceny – a mnoha dalších řádů, tak se ozývá volání po tom, aby mu je sebrali, protože si je prostě nezaslouží. Podle prezidenta Schmitta tím přímo porušuje Ústavu. Proto dal vládě za úkol prozkoumat, zda by bylo možné spisovateli ocenění odejmout.
Skoro pětina všech žádostí o azyl je z Maďarska
Maďarsko-kanadské vztahy v poslední době poznamenává nárůst žádostí o azyl. Nejsou to Kanaďané, kteří by chtěli žít v Maďarsku, ale opačně. Konkrétně jde o maďarské Romy. Počet žádostí o azyl se v loňském roce téměř zdvojnásobil, bylo jich 4409. Přesně 18 procent všech žádostí o azyl v Kanadě přitom loni podali občané Maďarska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava