Předčasné volby jsou prvním lidovým hlasováním, kdy platí novela zákona, že kupování hlasů je tratným činem. Postihovat je možné ty, co uplácejí, ale i ty, co úplatek přijímají. Pachatelům hrozí jeden až pět let vězení.
Policisté už dostali čtyři podněty. „Po jednom v Bratislave a Trebišove, dva v Poprade,“ řekla mluvčí policejního prezídia Denisa Baloghová. „Prvé dva preverujeme, v prípade popradských hlásení už začali trestné stíhanie. Rómovia tam kontaktovali miestnych funkcionárov SaS a SDKÚ, že vedia zabezpečiť stovky hlasov,“ dodala mluvčí.
Policie má jedinou šanci: udání
Dokázat ovlivňování voličů může být těžké, upozorňuje právnička Lucia Kurilovská z Univerzity Komenského v Bratislavě. „Za jasný príklad korupcie považujem, keď niekto rozdá voličom potraviny, ak dajú hlas konkrétnej strane a hlasovanie si skontroluje tým, že musia po voľbe priniesť zvyšné hlasovacie lístky,“ řekla a dodala: „Polícia len ťažko vystopuje takéto konanie, pokiaľ ho niekto nenahlási.“
Podezření z kupování hlasů se objevily už v době voleb v roce 2010. Únia Rómov Slovenska tvrdila, že strany si koupily tisícovky hlasů, hlavně na východě země. Voliči prý dostali za hlas tři až deset eur.
{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="Slovensko" count="5"
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava