Syřané proti tyranu Asadovi. Jsou v tom sami, vojenský zásah nebude

25.02.2012 9:02 | Zprávy

Zatímco v Homsu ještě včera umírali lidé, včetně zahraničních novinářů, světoví lídři se radí v Tunisu. Tuniská konference o budoucnosti Sýrie, která právě probíhá, ukázala ale zásadní rozkol ve skupině více než 70 účastnických zemí. Zatímco větší část z takzvaných Přátel Sýrie, včetně České republiky, prosazuje nenásilný diplomatický nátlak na režim syrského prezidenta Asada, zejména arabské země by rády zasáhly silou. Což ale není na pořadu dne.

Syřané proti tyranu Asadovi. Jsou v tom sami, vojenský zásah nebude
Foto: Theatlantic.com
Popisek: Homs v Sýrii

V pátek Červený kříž začal evakuovat zraněné z města Homs. Dohodl se na tom se syrskými úřady. Přes toto vstřícné gesto přicházejí ze Sýrie také zprávy o dalších násilnostech a civilních obětech, jak napsal web Českého rozhlasu.


V Tuniso se dohodlo, že evropské země, Spojené státy i země arabského světa zamezí cestování příslušníků režimu, zastaví dovoz syrské ropy a omezí diplomatické styky s Asadovým režimem. 


Důležité je podle nich dostat Damašek do izolace a podpořit humanitární operace. Americká šéfka diplomacie Hillary Clinton potvrdila, že přispějí i Spojené státy:  „Odpovědnost za tuto humanitární katastrofu nese prezident Asad a jeho bezpečnostní síly. Syrský režim dělá vše možné, aby zamezil tomu, že se pomoc dostane k těm, kteří ji potřebují nejvíce. Oznamuji, že Spojené státy poskytnou 10 milionů dolarů, které podpoří humanitární úsilí. A to včetně podpory tisícím uprchlíků, kteří musely opustit své domovy.“ 


S tímto plánem souhlasí i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg: „Kdo by tam chtěl pochodovat? Nikdo z přítomných nechce, abychom tam vojensky zasáhli.“ Konference se zároveň obrací na OSN s žádostí připravit mírovou civilní misi, která by byla v Sýrii rozmístěna po ukončení násilí. 


Arabové chtějí bojovat 


Nejradikálnější postoj zastává Saudská Arábie, která chce vyzbrojit syrskou opozici. Na protest proti údajně liknavému přístupu světa k řešení syrské krize zástupci Saudské Arábie jednání opustili. Zklamání nad příliš smířlivým tónem konference vyjádřila i exilová syrská opozice. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ava

Petr Letocha byl položen dotaz

Přebujelý sociální systém

Dobrý den. Mám tento dotaz : Jak vysoký musí být vysoký důchod, aby mohl být ořezán? Myslel jste pouze důchody bývalých poslanců soudců apod. nebo běžných občanů? Děkuji za odpověď. Důchodce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

9:14 Český pozorovatel na volbách v Kazachstánu: Některé věci jim můžeme jen tiše závidět

Kazachstán je země, kam mnoho Čechů za rok nemíří. Přesto je zemí, která podobně jako ty, o kterých …