V pátek Červený kříž začal evakuovat zraněné z města Homs. Dohodl se na tom se syrskými úřady. Přes toto vstřícné gesto přicházejí ze Sýrie také zprávy o dalších násilnostech a civilních obětech, jak napsal web Českého rozhlasu.
V Tuniso se dohodlo, že evropské země, Spojené státy i země arabského světa zamezí cestování příslušníků režimu, zastaví dovoz syrské ropy a omezí diplomatické styky s Asadovým režimem.
Důležité je podle nich dostat Damašek do izolace a podpořit humanitární operace. Americká šéfka diplomacie Hillary Clinton potvrdila, že přispějí i Spojené státy: „Odpovědnost za tuto humanitární katastrofu nese prezident Asad a jeho bezpečnostní síly. Syrský režim dělá vše možné, aby zamezil tomu, že se pomoc dostane k těm, kteří ji potřebují nejvíce. Oznamuji, že Spojené státy poskytnou 10 milionů dolarů, které podpoří humanitární úsilí. A to včetně podpory tisícím uprchlíků, kteří musely opustit své domovy.“
S tímto plánem souhlasí i šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg: „Kdo by tam chtěl pochodovat? Nikdo z přítomných nechce, abychom tam vojensky zasáhli.“ Konference se zároveň obrací na OSN s žádostí připravit mírovou civilní misi, která by byla v Sýrii rozmístěna po ukončení násilí.
Arabové chtějí bojovat
Nejradikálnější postoj zastává Saudská Arábie, která chce vyzbrojit syrskou opozici. Na protest proti údajně liknavému přístupu světa k řešení syrské krize zástupci Saudské Arábie jednání opustili. Zklamání nad příliš smířlivým tónem konference vyjádřila i exilová syrská opozice.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava