Nemocnice pro děti. Tady to všechno před 14 lety začalo. V březnu 1998 přijela do Libye pracovat pětice bulharských zdravotních sester. Snad chtěly pomáhat africkým dětem, nebo je lákala vidina vysokého výdělku, který tehdy Muammar Kaddáfí zahraničním specialistům nabízel. Africký sen se změnil v nejstrašnější noční můru. Zdravotnice strávily ve vězení devět let. Vyšetřovatelé je mučili tak dlouho, až z nich dostali přiznání. Před rozsudkem smrti je zachránila až intervence tehdejší manželky francouzského prezidenta Cecile Sarkozy.
Záhadné okolnosti
Reportér Českého rozhlasu Martin Dorazín vyrazil do libyjského Benghází, nemocnice, kde se léčí pacienti nakažení virem HIV, spolu s arabským lékařem Adamem Almisárím."Říkal, že je zajímavé, že se tady během očkování vytvořila bezpečnostní jednotka. Nikdo nevěděl proč. Někdo asi předal těm bulharským sestrám a palestinskému lékaři nějakou látku, aby ji, prý neškodnou, vyzkoušeli. Potom tato organizace zmizela i s látkou. Během vyšetřování se nenašla," zjistil, co se vypráví.
Pro nakažené děti byla poté s pomocí Francie zřízena v budově bývalého pasťáku speciální nemocnice, kde bylo více než 400 dětí izolováno. Asi 50 z nakažených dětí již zemřelo.„Moje sestra tenkrát rodila v té nemocnici. Neteři naočkovali virus HIV a sestra se jím infikovala při kojení. Neteři je teď 13 let. Nakazili ji, když měla 40 dní. Od státu jsme dostali milion dolarů odškodnění. Teď bychom chtěli odjet na léčení do Itálie,“ říká arabský mladík, jehož sestra a neteř onemocněly AIDS.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava