Militanti věrní Asadovi ale také ve městě zřejmě brutálně povraždili neozbrojené členy tří rodin, které přepadli v jejich domech, napsal web Českého rozhlasu.
Krev na rukou Asada
Ozbrojenci loajální režimu prezidenta Asada pokračují už pátým dnem ve snaze o totální podmanění Homsu a dalších míst, kde je opozice silná. Vládní tanky postupují podle svědků hlouběji do centra Homsu, Asadova armáda také nadále zasypává město raketami a minami.
Tanky vládnoucího režimu v noci podle svědků ostřelovaly i město Zabadání nedaleko Damašku. A v Hamá došlo k novým střetům mezi příznivci a odpůrci vlády. Syrská opozice mezitím odmítla Asadův příslib, že skoncuje s násilím, který dal ruskému ministru zahraničí. Podle jeho odpůrců musí prezident nutně rezignovat, protože má ‘krev na rukou‘.
Rusko a Čína: Jsou terčem kritiky
Rusko a Čína jsou terčem kritiky kvůli vetování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, vyzývající k ukončení násilí v Sýrii a k přechodu k pluralitnímu demokratickému systému. Právo zablokovat rezoluci státy použily jen několik hodin poté, co syrští aktivisté obvinili vládu ze zabití dalších 55 lidí ve městě Homs.
Rozhodnutí Moskvy a Pekingu zablokovat rezoluci odsoudila americká velvyslankyně při OSN Susan Rice. Krok obou zemí označila za ostudný a varovala, že na jejich rukou ulpí krev všech dalších obětí konfliktu. Zároveň naznačila, že pro Rusko by bylo zavedení sankcí nevýhodné, vzhledem k tomu, že režimu v Damašku dodává zbraně.
Rusko Sýrii dodává zbraně
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nedávno připustil, že Moskva plní dohodnuté zbrojní zakázky. Ujišťoval ale, že zbraně by měly být určeny k obraně vnějších hranic Sýrie a ne proti demonstrantům.
Stejně tak americký prezident Barack Obama výrazně přitvrdil rétoriku a obvinil syrskou vládu z brutality. Režim Bašára Asada musí skončit, uvedl mimo jiné Obama s odkazem na smrt stovek lidí při bombardování města Homsu vládními silami.
Podle Turků se Rusko a Čína nevymanily ze studené války
Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu obvinil Rusy a Číňany, že jednají v duchu studené války.
Zablokování rezoluce ale sklízí také chválu. Syrský velvyslanec v OSN Bašár Dža'afarí prohlásil, že Saúdská Arábie, kde ženy nesmějí ani na fotbal, nemá Sýrii co dávat lekce z demokracie. Íránský ministr zahraničí Alí Akbar Sálehí řekl, že s rezolucí ztroskotal i plán Západu na posílení svého vlivu v arabském světě.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ava