Lékaři, vezměte si příklad ze sester. Skromné a odpovědné, nabádá Stránský

24.01.2011 20:43 | Zprávy

Někdejší kandidát Věcí veřejných na ministra zdravotnictví Martin Jan Stránský částečně chápe důvody, proč se čeští nemocniční lékaři chystají k odchodu do zahraničí. Vyzývá je ale k větší skromnosti a odpovědnosti. Příkladem jim prý mohou být české zdravotní sestry.

Lékaři, vezměte si příklad ze sester. Skromné a odpovědné, nabádá Stránský

Stránský, jedna z výrazných osobností Věcí veřejných, je sám lékařem. V současné době vede polikliniku na Národní třídě v Praze. Rodák z New Yorku rád srovnává se zahraničím, a v tomto světle jsou podle něj požadavky českých lékařů mírně řečeno nadsazené.

Platy lékařů jsou prý na evropském průměru

"Já chápu, že lékaři si zaslouží mnohem více peněz, zvlášť ti v nemocnicích. Ale mzdy lékařů rostou podstatně rychleji, než je tomu u většiny české společnosti. Jejich mzda navíc dosahuje dvojnásobku českého průměru," vysvětluje serveru ParlamentníListy.cz Stránský jeden z důvodů, proč odchod lékařů do zahraničí nepřijímá zrovna s nadšením. Úroveň mzdy lékařů vzhledem k průměrnému platu v zemi prý tak již dosáhl evropského průměru. To, že výše platů například v často zmiňovaném Německu je pro ně lákadlem, naprosto chápe. "Ale je třeba si uvědomit, že tam je i mzda dělníka násobkem té české," dodává.


Zdravotní sestry příkladem

Stránský poukazuje také na solidní ambice koaličního plánu pro zdravotnictví. "Ty plány jsou poměrně hodně ambiciózní, včetně zpětné investice do odvětví v podobě platu lékařů. Proto si nesmírně vážím postoje zdravotních sester, které na rozdíl od lékařů neodcházejí," říká dále pro ParlamentníListy.cz Stránský s tím, že právě rozhodnutí sester za určitých okolností setrvat a neohrozit tak výkon zdravotní péče v ČR by mohlo být nemocničním lékařům příkladem. Věří, že vláda prý podmínky sester splní a ty tak k podobnému kroku jako jejich kolegové lékaři nebudou muset přikročit.

Související:


V počtu nemocnic jsme prý v Evropě vysoko nad průměrem

"V katastrofický scénář ale v žádném případě nevěřím. Pana ministra zdravotnictví Hegera znám osobně a vím, že dosáhne nemožného i příslibem legislativních změn dosáhne nemožného," sdělil redakci Stránský. Jeden důležitý fakt by si ale podle jeho názoru měli uvědomit i sami lékaři. "Málo se hovoří o tom, že máme v ČR trochu více doktorů a mnohem hustší síť nemocnic, nemluvě o počtu lůžek akutní péče, než je tomu v celé EU," dodal Stránský.

Průměrný plat nastupujícího lékaře se v rámci normální pracovní doby, tedy bez přesčasů, pohybuje okolo 15 tisíc korun čistého. I při započtení platů na špičkových soukromých klinikách či v privátní praxi činí podle serveru Platy.cz průměrná mzda českého lékaře 33 590 Kč hrubého. V profesi finančního poradce, na kterého uchazeči stačí středoškolské vzdělání, činí průměr 26 020 korun. I tato suma ale převyšuje plat nemocničního lékaře před atestací a po šestileté praxi, podle tabulek z roku 2010 dostane 20 990 korun. Po složení atestace se jeho odměna zvýší na 22 770 korun hrubého.


Čtěte také:


Foto: narodni.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…