Drábek je nekompetentní a arogantní, ozývá se z Ostravy

14.10.2011 9:28 | Zprávy

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) je stejně jako další tvůrci sociálních zákonů nekompetentní a arogantní. Tvrdí to alespoň Jaroslava Rovňáková, vedoucí odboru sociálních věcí, školství, sportu a volnočasových aktivit Magistrátu města Ostravy, která v rámci XV. Gerontologických dnů Ostrava převzala mimořádné ocenění.

Drábek je nekompetentní a arogantní, ozývá se z Ostravy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

"Reforma dávek se očekávala už dávno, sami praktici ji navrhují. Ale ať to nedělá někdo, kdo vůbec neví, o co jde, a nedělá to způsobem, kdy to ani nelze zrealizovat," kritizuje Rovňáková. Nelíbí se ji například, že zatímco před lety se všechno decentralizovalo, teď se naopak všechno opět bezhlavě centralizuje.

Plno řečí. A skutek utek

 "Před lety měli politici plno řečí, jak všechno z centrálních orgánů jde blíže k občanovi, jak musíme jít co nejblíž a nejlépe hned i do těch nejmenších obcí. Ty obce se na to musely připravit, musely nabrat plno lidí a vyškolit je k tomu, aby mohli vyplácet dávky, aby mohli komunikovat s klienty. A nakonec to asi bylo správné. Byli blízko k lidem, znali svůj terén, věděli proč lidé ty dávky berou, kdo je potřebuje, kdo je nepotřebuje. Že tady budeme mít lidi, kteří dávky zneužívají ... bohužel, to se dalo čekat. Ale teď najednou za pár let děláme opět centralizaci. Vždyť to je plus, že budeme vyplácet z jednoho místa. Ano s tím souhlasím. Ale je to nepřipravené. Z jakého místa budeme vyplácet nevíme. Ty lidi o tom neví nic, ještě nebyli informováni. Obce se z toho mohou zbláznit, protože nevědí, co mají dělat. Už v lednu bude muset být vyplacena dávka, na kterou jenom my v Ostravě vyplácíme 50 milionů měsíčně. A je skutečně hodně příjemců, kteří na to čekají. Nechci být prorokem špatných zpráv, ale já si myslím, že tuto dávku nevyplatíme. Ten systém je tak složitý, že to raději nebudu komentovat. A když jsem se ptala, co uděláme, když nevyplatíme, protože ti lidi to nemají na přilepšenou k něčemu. Ti lidé jsou na těch dávkách závislí. Tak mi říkali 'hele, vo nic nejde, vždyť to dostanou v květnu zpětně za pět měsíců...!' A to mne popuzuje. Já tomu říkám sabotáž, říkám to docela nahlas ale fakt to politiky nezajímá," řekla pro ParlamentniListy.cz Jaroslava Rovňáková s tím, že připomínky z praxe k zákonu jsou přehlíženy.

Čtěte také:
Prognóza: Drábek šetří na rodinách, bude méně dětí

"My jsme připomínkovým místem, tak jsme dostávali něco k připomínkování. Ale takovým způsobem, že dlouho nic nepřišlo, pak nám něco poslali, hned druhý den chtěli mít poslané připomínky, což jsme si málem ani nestačili přečíst ani se v tom zorientovat. Všichni jsme se však snažili a napsali jsme osm stran připomínek. Ale oni se těmi našimi připomínkami odmítli zabývat. Vypořádali jen pár připomínek, které jim až tak nevadily, ostatní připomínky vyšuměly do ztracena. Ten arogantní přehlíživý přístup mi prostě vadí," uvedla Rovňáková s tím, že opět vznikne zákon, který bude napůl paskvil, podle kterého se nedá pracovat a který nekomunikuje s ostatními zákony.

Pražané nás přehlíží. Maglajs, durdí se úřednice

"Mně se tento přehlíživý způsob nelíbí, dotýká se mě, jsem z toho naštvaná, ale bohužel nic s tím neudělám. Celkem 188 lidí v Ostravě i s obvody dělá dávky. V Praze ještě nepochopili, že máme městské obvody, že máme 24 výplatních míst. Já nevím co si myslí... Jsou s tím, neskutečné problémy. Dnes ještě nic nevíme, zákon není, nevíme jak vůbec máme postupovat. Je to maglajs. Velmi se to dotýká zaměstnanců úřadů, velmi se to dotýká obcí jako takových, protože mají mít zcela jiný režim. Dotýká se to úřadů práce, a velmi se to dotýká klientů, kteří jsou na těch dávkách závislí. A pokračuje to. Například příspěvek na péči se vyplácí lidem, kteří potřebují pomoct a vlastně ty dávky, ty peníze, jdou do služeb. To je takový kolotoč. Nevyplatíte dávku zdravotně postiženému, on si nemůže zaplatit službu, tím pádem služba nemá peníze a je to pořád dokola."

Více o dění v Moravskoslezském kraji ZDE

Jaroslava Rovňáková, i když původně nechtěla pracovat v sociálních službách, začínala jako vedoucí oddělení péče o rodinu a děti. Původním povoláním je léčebný a speciální pedagog a její první pracovní zařazení bylo u postižených dětí. Jak sama říká, nebyla připravena na to, že bude pracovat v sociální sféře, ale pak ji to začalo velmi bavit. Na v pořadí XV. Gerontologických dnech v Ostravě převzala dnes Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie pro rok 2011 za nastavení a udržení procesu komunitního plánování v Ostravě a za ojedinělý přístup v realizaci vzdělávání ve standardech kvality.

Největší problém sociální oblasti vidí v tom, že není dostatečně uznávaná a nedodává sociálním pracovníkům potřebnou společenskou prestiž. "Není divu. Když politikové sestavují své politické programy, tak se na nás hodně obracejí a hodně se sociální problematikou zaštiťují. Ale potom po volbách to prosazování a samotná realizace uniká někam do pozadí. Pak už jsou daleko prioritnější a důležitější věci, než sociální problematika. To mne nesmírně mrzí, protože si myslím, že naše společnost je skutečně posuzována podle toho, jak se stará o své bližní, jak pomáhá těm, kteří to potřebují. Tam se vytvářejí ty hlavní hodnoty a až potom nastupuje to ostatní. Když máme kvalitní lidi, kvalitní vztahy, až potom můžeme rozvíjet to ostatní, to hmotné," říká Rovňáková, která v sociální sféře pracuje už 36 let. Přiznává, že politici ji zklamávají zejména tím, jak se chovají ke svým voličům, občanům, kteří je vlastně vynesli do těch pozic.

Sociálně potřební nedostávají, co mají

"Je moc problémů, které je třeba zlepšit. Atmosféra života se mění a strašně těžce doléhá na slabší a potřebné, kteří se neumí tak rychle přizpůsobovat tomu zběsilému tempu a takovému tomu individualizmu boji o peníze, o moc, o majetek atd. Máme tady opravdu širokou škálu lidí, kteří pomoc potřebují. My pořád mluvíme o nějaké integraci, ale pro tu integraci je třeba něco udělat. V sociální oblasti ta práce nikdy nekončí. Vždycky budou takoví ti potřební, kteří potřebují pomoct. Například teď se na gerontologické konferenci zabýváme seniory. Myslím si, že úcta ke stáří, to pochopení a ta empatie pro starého člověka a ty podmínky k životu jsou mírně řečeno opomíjeny. Je prostě vidět, že někteří staří lidé jsou hodně osamělí a hodně strádají a cítí se zbyteční," uzavřela pro ParlamentniListy.cz Rovňáková.

Více čtěte:

Foto: Hans Štembera

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Anna Vidiševská

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

Zkrácené úvazky

Paní Jilková, chlubíte se podporou zkrácených úvazků. Ale nemáte dojem, že je jich u nás pořád žalostně málo? Co s tím hodláte dělat? Protože už jste u vlády dost dlouho a situace je pořád stejná. Navíc vzhledem k nízkým mzdám, s kterými také nic neděláte, se ty zkrácené úvazky až na výjimky nevypla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

17:57 Pomoc po povodních: Prezident Pavel nesl krabici. „Proč radši neposlal hradní stráž?“ ptá se generál

Proč tentokrát při povodních masivněji nepomáhá armáda? A je správné, aby prezident osobně pomáhal v…