ParlamentníListy.cz
» Aréna » Monitor » Chtěli po mně, abych materiál s agentem Burešem posoudil, pak už se ale nikdo neozval, uvedl dokumentarista Adam Kretschmer
Chtěli po mně, abych materiál s agentem Burešem posoudil, pak už se ale nikdo neozval, uvedl dokumentarista Adam Kretschmer
22.11.2018 14:50 | Zprávy
Pořad Na prahu změn přináší každé pondělí banskobystrický Slobodný vysielač. Moderátorem je Stanislav Novotný, bývalý policejní prezident a předseda Asociace nezávislých médií, který si v pořadu povídá s výraznými českými osobnostmi. Hostem posledního dílu byl informatik a dokumentarista Adam Kretschmer.
reklama
Nejdříve krátké představení. Adam Kretschmer je knihovník, informatik, dokumentarista, podnikatel, pracoval na Ministerstvu vnitra, na Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů STB a poté zločinů komunismu.
Moderátor Stanislav Novotný s ním hovořil například o převratu v listopadu 1989, o hrdinech i podvodnících, o roli tajných služeb a dalších tématech.
Na úvod spolu hovořili o nedávných oslavách 17. listopadu. Novotného zajímalo, kdy si jeho host myslí, že vznikla představa, že se po listopadu všechno musí změnit.
„Já si především myslím, že to nemá nic společného se studentským hnutím, bylo by ale zajímavé vidět, kam se rozprchli po roce 89´ a na jakých postech jsou dnes. Toto ale není jádro celého problému. To vzniklo s přístupem Gorbačova do hry a s jednáním Gorbačova na Maltě a v Reykjavíku. Sovětský svaz zjistil, že není dál schopen ty věci financovat a že je potřeba se z toho nějakým způsobem zvednout,“ řekl Adam Kretschmer.
Ten mimo jiné prozradil, kdy si myslí, že začali být aktivizovány některé špičky opozice, a kdy se dalo předpokládat, že část stranického vedení a tajných služeb uvažuje o plánu B. „Klíčová je osoba bývalého ministra zahraničí Jiřího Hájka, což byl jeden ze zakládajících členu Charty a ten se už v roce 1987 měl setkat s tehdejším poradcem prezidenta USA. K tomu ale nedošlo,“ upozornil Kretschmer.
Moderátor pořadu spolu s Adamem Kretschmerem upozornili na fakt, že česká strana nedávno odmítla ruskou stranu, která nabízela vstup do tamních archívů. „Ukázalo se tak, že český stát netouží po podobných informacích, protože řada lidí u nás se bojí své předlistopadové minulosti,“ řekl Stanislav Novotný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.