Bída padla na naše západní sousedy. Špatnou náladu nezlepší ani zlevnění potravin, silné zastropování energií, vyšší hodinová i minimální mzda.
Lepší jinde než doma
Je všeobecně známo, že pobyty ať již pro Němce typické dovolenkové oblasti, jako jsou Kanárské ostrovy, Malorca, Madeira, Řecko a vůbec Středomoří včetně severní Afriky. Všude tam je pobyt levnější, než dovolená v tuzemsku. V tom jsme s Němci zajedno. I u nás je lepší odletět do teplých krajin, kde týden i s letenkou stojí méně, než pobyt v našich vyhlášených lokalitách. Rozdíl je v tom, že Němci si dopřejí klidně dva i tři týdny a někdy dokonce měsíc. A to se vyplatí!
Tím však chřadne tuzemský cestovní ruch. V SRN tedy určitě, byť jde o velkou zemi. Bavorské penziony jsou otevřené jako před covidem, ale lidi se zatím moc nehrnou. Ta tam je doba, kdy Berlíňané vyráželi do Svobodného státu Bayern. I generačně je vidět, že pobyt na venkově, takzvaná ještě donedávna propagovaná agroturistika, přestává táhnout. Naopak, stává se přítěží, protože teenageři nechtějí někam „k hnoji u pole“, protože jsou ve školách krmeni informacemi, že tohle je právě to, co by Greta nikdy nechtěla – podpořit venkovany, zemědělskou produkci, podívat se na prdící krávy, a tak dále. Rodiny s malými dětmi to nezachrání a jiné národnosti mají jiné priority než vandrovat po Německu.
Na startu, ale s handicapem
Sice je ještě začátek dovolenkového a prázdninového šílenství, ale zatím to není to pravé ořechové. A to prázdniny mají Brémy, Dolní Sasko, Severní Porýní-Vestfálsko, Sasko-Anhaltsko a právě začíná Hamburk.
A ceny jsou výtečné. Tak třeba za osobu v muzeu autoveteránů a motorek ve Fichtelbergu v bavorské Horní Falci je vstupné pro jednoho 12 euro. A fertig. To pro zajímavost zahrnuje návštěvu všech objektů, včetně toho, který je na druhé straně obce. Žádné jak známe od nás – základní prohlídka, přidaná prohlídka, prohlídka na přání, a tak dále, a tak podobně. A máte vstupenku za minimálně pětistovku a chcete-li více hradních či zámeckých tras, klidně vás to bude u nás stát tisícovku. Ne tak v Německu. A přesto je tu lidí zatím poskrovnu…
Jídelníček. Foto: Václav Fiala
Kolaři a motorkáři si v místní restauraci v areálu muzea dají tak kvasnicové pivo a jdou dál. Dle jídelníčku jsme měli platit každý 3 eura za malé. Ale protože je málo lidí, zlevnilo se o padesát centů. A to už je docela pěkné, dát si výbornou třetinku Meisel Weise za našich cca 55 korun. Ceny jak u nás… Samozřejmě místní speciality, pro našince mnohdy poněkud gastronomicky šílené, jsou kolem 15 eur, jenže je toho skutečný kopec – u nás mnohdy hledáte s humorem řečeno řízeček pod okurkou…
Stovky motorek v muzeu. Foto: Václav Fiala
Místní obchod EDEKA vám v sobotu zavře v 18 hodin odpoledne a hotovo. Neděle zavřeno. Můžete jet do krajského města. Ostatně, víkendové šopování tady moc netáhne. Zatímco u nás jsou o víkendech plná parkoviště a mnohdy hledáte volné místo pěkně dlouho, v Bavorsku se nakupuje jindy. Možná proto, že je to takový větší klid. No stress…
Ceny sýrů v německé prodejně. Foto: Václav Fiala
A ještě k té EDECE – už před pátou je tam jak po vymření a vymeteno. Něco zeleniny, pečivo už žádné. V samoobslužných pultech si samozřejmě nakoupíte, ale v půl šesté prodavačky znejisťují, očekávají „padla“. Je docela humorné vidět neznalé návštěvníky obce z jiných spolkových zemí a především měst, kteří se minutu po šesté dobývají do obchodu nebo dlouhé minuty zkoušející, zdali ta fotobuňka nad vstupními dveřmi není nefunkční…
Osiřelí sousedé
Smutný je pohled na prázdné židličky kaváren a předzahrádek. Němci nechodí. V obcích je jak při zákazu vycházení. „Všichni odjeli, jako by se stěhovali na měsíce,“ říká majitel jednoho malého pekařství. U domků třeba parkují auta, ale v domě ani živáčka. „Kdo by v tom horku někam šel,“ říká zas dobře vypadající důchodkyně. Autobusy, zajišťující dopravu kolem obce, jezdí nikoliv poloprázdné, ale úplně prázdné. A to je za pakatel a za štědré podpory místních radnic a hlavně zemské vlády.
„Co by tady lidi dělali, když je to tu dražší a dražší,“ mudruje starší pán. „Mají domluvené apartmány v Itálii nebo Španělsku a vrátí se na konec dovolené. Tam je to za hubičku a tady ušetříte docela dost.“ A když dost, tak to nejsou jednotky eur, ale desítky a možná i nějaká ta stovečka…
(ne)kalá konkurence
Mnozí důchodci už dávno „vzali kramle“ a nahradili ve Středomoří vlaštovky a jiřičky, které přiletěly do střední Evropy. Klidně v privátech a penzionech zůstanou až do časného podzimu.
A pak další fenomén hraje v neprospěch hoteliérů a penzionů. Obytná auta. Karavany nahradily minimálně velké přestavěné dodávky a mikrobusy, samozřejmě včetně těch originálních, které jsou natolik autonomní, že nepotřebujete i několik dní vlastně nic. Jen se občas „píchnout“ na odpad či doplnit vodu. Mají solární panely a mohou cestovat po Evropě jako dřívější cirkusáci.
Tyto rodiny spíše nakoupí v marketu a jídlo si udělají přímo ve voze. Návštěvu restaurace či hospody pak vezmou jako něco navíc, přidaný efekt.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala