Zatímco horké léto pomalu, ale jistě ustupuje ze svých pozic, demonstranti v Saské Kamenici (Chemnitz) už druhý týden pokračují v protestech. Davy lidí vyrazily do ulic poté, co byl smrtelně pobodán německý občan. Pravděpodobně dvěma migranty.
Karel Marx hlásí...
V pátek v podvečer začala kolem sochy Karla Marxe houstnout atmosféra. Demonstrovat totiž přišli jak odpůrci migrace na jedné straně, tak stoupenci levice a vstřícnějšího přístupu k uprchlíkům na straně druhé. Kdyby mohla socha Karla Marxe promluvit, v šest hodin večer by mohla ohlásit: „Přicházejí davy lidí, ale zatím panuje klid.“ Nebylo však jisté, jak dlouho tento klid vydrží. Německá média uváděla, že při předchozích demonstracích byli po ulicích města honěni neněmecky vypadající občané. Kancléřka Angela Merkelová tyto nenávistné hony rázně odsoudila. Jenže předseda spolkové země Sasko Michael Kretschmer popřel, že by se takovéto hony skutečně odehrávaly.
Každý z táborů v šest hodin večer čítal asi 250 lidí. Nescházeli stoupenci anarchismu, oblečení celí v černém, s kuklami na hlavě a s černými brýlemi, aby byli k nepoznání, se symboly uskupení Antifa. Přinesli si transparenty, na kterých stálo, že se přišli postavit do cesty fašistům. „Chemnitz nazifrei“ neboli „Chemnitz bez nácků!“ volali z plných plic někteří účastníci. Spolu s nimi dorazili normálně oblečení, vesměs mladí spoluobčané, kteří si přinesli fotku dvaatřicetileté Heather Heyerové, kterou v loni v Charlottesville, ve státe Virginia, USA, při protestech neonacistů usmrtil stoupenec krajní pravice.
V táboře odpůrců migrace spojených pod značkou hnutí Pro Chemnitz nechyběli stoupenci krajní pravice oblečení v maskáčích, obutí v kanadách a potetovaní. Je však třeba říci, že v tomto táboře tvořili radikálové jen přibližně desetinu protestujících. Většinou šlo o Němce různých věkových kategorií, slušně oblečených a s vlajkami v rukou.
Oba tábory od sebe odděloval mohutný policejní kordon. Strážci zákona přijeli k soše Karla Marxe – k místu srazu demonstrantů – nejméně v pětadvaceti policejních vozech. Důkladná policejní příprava na demonstraci připomínala takřka armádní manévry, v záloze byla připravena i vodní děla.
O půl sedmé narostl levicověji laděný tábor asi na 300 členů. Zato tábor odpůrců migrace během půl hodiny podstatně zmohutněl. Karel Marx by mohl z centra Saské Kamenice oznámit: „Vážení přátelé, tábor kritiků Angely Merkelové a její imigrační politiky čítá asi 800 lidí.“ Stále platilo, že pravicoví radikálové tvořili jen zlomek protestujících, ale zato zlomek nejvíce viditelný. Nejvíc křičeli a v předních řadách provokovali policisty. Napětí by se v těch chvílích dalo krájet.
Ve tři čtvrtě na sedm odstartovaly projevy. Odpůrci migrace volali po větším bezpečí ve městě a kritizovali politiku již zmíněné kancléřky Merkelové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vít Hassan