Vyhozený odpadlík: ODS zbaví Doktora funkce a vezme mu 11 tisíc

27.01.2012 7:35 | Zprávy

Nezařazení poslanci zdá se nemají ve sněmovně na růžích ustláno. Jsou odstraňováni ze sněmovních výborů s poukazem na to, že místo je určeno pro člena některé ze stran a „odpadlíci“ tam tedy nemají co dělat. Přesně z toho důvodu bude zřejmě z postu místopředsedy rozpočtového výboru odstraněn bývalý člen ODS Michal Doktor. Přijde tak zároveň o 11 400 korun.

Vyhozený odpadlík: ODS zbaví Doktora funkce a vezme mu 11 tisíc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Doktor

Nezařazený poslanec Michal Doktor (dříve ODS) nejspíš přijde o místo místopředsedy Rozpočtového výboru. ODS tak zareaguje na Doktorův odchod ze strany z konce minulého roku. Předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura (ODS)  naznačil, že místo ve výboru je určeno pro člena strany a to Doktor už není. Zprávu přináší server Týden.cz.

Místo je určené pro straníka. „Odpadlíci“ ven!

Bývalý ekonomický expert ODS tvrdí, že to jeho práci zákonodárce nijak neovlivní. Faktem však je, že to oslabí jeho pozici ve sněmovně a utrpí tím i finančně. Přijde o 11 400 korun měsíčně, které dostávají místopředsedové výboru k platu na přilepšenou k poslaneckému platu za odvedenou práci.

"Místo je určené pro klub ODS, takže předpokládám, že ho budeme chtít obsadit," řekl Stanjura. Pokud se tak skutečně stane, nahradí ho asi kolega Vladislav Vilímec, který se angažmá ve výboru nebrání. "Když budu navržen, nebudu říkat ne. Nechci ale předjímat,“ říká Vilímec.

Doktor přitom není prvním nezařazeným poslancem, který byl odstraněn z vysokého sněmovního postu po rozchodu s domovskou stranou. Stanislav Huml (dříve VV, dnes ČSSD) přišel po odchodu z nejmenší vládní strany o post místopředsedy hospodářského výboru. Huml má však šanci, že se do nějakého výboru zase vrátí, ČASSD totiž uvažuje o sesazení Jiřího Paroubka (dříve ČSSD, dnes NS-LEV21) z postu místopředsedy Rozpočtového výboru. Huml by ho teoreticky mohl nahradit.

Jde o diskriminaci?

Nezařazená poslankyně Kristýna Kočí si už dříve postěžovala, že poslanci, kteří za sebou nemají sílu partaje, jsou ve sněmovně diskriminováni. "Ačkoli podle ústavy má každý poslanec mít stejná práva, realita je úplně jiná, takže začínám přemýšlet, jestli nedochází k porušování práva o rovnosti mandátu," posteskla si nedávno Kočí. Podle odborníka na ústavní právo Jana Kysely je však jejich postavení v dolní komoře sice nekomfortní, ale nediskriminující.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

18:25 Budoucnost Evropské unie se představila: Panoptikum pro otrlé, varuje David

Zapomeňte na americké volby, skutečnou globální událostí je slyšení eurokomisařů. I tím bruselský se…