A co kdybychom uprchlíky sami odváželi z Afriky a pak je rozdělovali po Evropě, stojí v článku britského autora knih o přistěhovalectví

10.06.2015 10:05 | Zprávy

Fotograf a autor knih věnujících se tématu přistěhovalectví David Bacon na webu Al-Džazíry soudí, že by měla Evropská unie přestat řešit jen boj proti pašerákům s lidmi, ale snažit se spíš všemi silami pomáhat samotným uprchlíkům. V neposlední řadě by dle jeho názoru měli Evropané přestat s vojenskými intervencemi a podporou autokratických režimů ve třetím světě.

A co kdybychom uprchlíky sami odváželi z Afriky a pak je rozdělovali po Evropě, stojí v článku britského autora knih o přistěhovalectví
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Bacon tvrdí, že Evropská unie řeší problémy s migrační vlnou přistěhovalců nedostatečným způsobem. Podle jeho názoru se až příliš zaměřuje na zajištění hranic a boj proti pašerákům s lidmi, ale opomíjí samotné uprchlíky. To prý vede k tomu, že jsou miliony lidí hledající v Evropě útočiště ve vážném ohrožení. „EU vyzvala členské státy, aby přijaly 40 000 syrských uprchlíků, ale v loňském roce hledalo azyl v EU více než 600 000 uprchlíků. Tento nepoměr znamená, že obrovský počet uprchlíků nebude mít žádný právní status,“ uvádí Bacon a poukazuje v této souvislosti na vzestup „protipřistěhovaleckých“ politických stran požadujících zavedení restrikcí pro azylanty.

„Francouzský prezident Hollande vyzýval nedávno k tvrdšímu zásahu vůči obchodníkům s lidmi. Evropští lídři uvažují o vracení žadatelů o azyl do místa, odkud vypluli k evropským břehům, a následném potopení jejich člunů. Podobné akce by však představovaly porušení základního práva na azyl. To se však nejspíš nestane, protože EU je vázána mezinárodním právem a nemůže vracet uprchlíky tam, kde by jim hrozilo pronásledování,“ píše Bacon a poukazuje na to, že brojení proti obchodníkům s lidmi se evropští politici zbavují zodpovědnosti za důvody, které vyhánějí uprchlíky z jejich domovů. „Kriminalizace uprchlíků a potápění jejich lodí jejich příliv nezastaví, stejně jako budování hraničních stěn na americko-mexické hranici,“ soudí Bacon.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Podle Bacona existují mnohem humánnější a zákonnější způsoby, s jakými je možné se vypořádat se současnou krizí. „Italská poslankyně a bývalá mluvčí vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Laura Boldriniová navrhla, že by mohla Agentura OSN pro uprchlíky zřídit pobočky v severní Africe, kde by lidé mohli požádat o azyl. Toky uprchlíků by tak mohly být organizovány a žadatelé o azyl by mohli být přerozdělováni rovnoměrněji mezi evropskými zeměmi. V roce 2013 v Německu řešili 200 000 žádostí o azyl, v Itálii 64 000, zatímco ve Finsku jen 3560 a například v České republice 1000,“ uvádí Bacon.

„Boldriniová věří, že by spravedlivé přerozdělování žadatelů o azyl bylo vyjádřením solidarity mezi jednotlivými členskými státy EU. Její návrh by mohl pomoci zachránit tisíce životů a zaručit jim právo hledat bezpečnější útočiště v situaci, kdy jsou ve svých domovech ohrožování v důsledku války či hladomoru. Italská politička dále navrhuje, aby byli pašeráci lidí odříznuti od svých bankovních kont,“ informuje Bacon, ale zároveň připouští, že žádné z těchto opatření nemůže příliv uprchlíků zastavit a ani to dle jeho názoru není jejich účelem. „Mohou však minimalizovat počty zemřelých ve Středozemním moři a zajistit humánnější zacházení s těmi, co jsou již v Evropě. Neexistuje vojenské řešení tohoto problému. Pašeráci s lidmi prosperují také kvůli chaosu, který vyvolaly evropské mocnosti vojenskou intervencí v Libyi,“ poukazuje Bacon.

Omezení migrační vlny dle jeho názoru vyžaduje změnit způsob, jakým Evropská unie jedná se svými bývalými koloniemi. „Evropa by měla učinit krok k tomu, aby pomohla těmto lidem zlepšit budoucnost v jejich vlastních zemích. To zahrnuje ukončení vojenských intervencí a podpory autokratickým režimům i revizi obchodních a investičních dohod, které vedou k ekonomické polarizaci. Podobná opatření by mohla napomoci k tomu, aby lidé z Afriky či Blízkého východu nemuseli opouštět své domovy. Migrace by tak byla dobrovolnou volbou a nikoli vynuceným aktem,“ je přesvědčen Bacon.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

13:45 Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

Ukrajina do NATO. Scénář hodně zmiňovaný, ale podle politiků momentálně nereálný. Dle politického re…