Není tajemstvím, že si německá kancléřka Angela Merekelová příliš nerozuměla s bývalým prezidentem USA Donaldem Trumpem. Podle informací novinářů se Trump k Merkelové často choval povýšeně.
Jenže bývalý velvyslanec USA v Německu Richard Grenell nabídl na vztah obou politiků ještě trochu jiný pohled. O problematických bodech ve vztazích mezi USA a Německem promluvil pro televizi Fox News.
Trump podle něj Merkelové nejednou sdělil, že jí nemůže vyčítat to, jak hájí německé zájmy, ale kancléřka se recipročně nesmí divit, že Trump hájí zájmy USA.
45. americký prezident dlouhodobě tlačil na Merkelovou, aby Německo plnilo své závazky a aby zvýšilo výdaje na obranu na úroveň 2 procent HDP, jak to požaduje alianční smlouva po všech partnerech NATO. Merkelová však na tyto požadavky nepřistoupila. Trump proto rozhodl o stažení části amerických vojáků z Německa. Joe Biden však po nástupu do Bílého domu Trumpovo rozhodnutí zrušil.
Merkelová tak může být spokojená.
Trump s Merkelovou ale řešili další problém. Někdejší pán Bílého domu kritizoval vládu Merkelové za to, že trvala na dokončení plynovodu Nord Stream 2, který vede po dni Baltského moře z Ruska do Německa. Trump místo ruského plynovou nabízel dovoz energetické suroviny z USA a připomínal Merkelové, že by Německo nemělo být energeticky tolik závislé na Rusku, které považuje NATO za svého protivníka.
Když nechtěla Merkelová od projektu upustit, Trump hrozil sankcemi firmám, které se na skončení projektu podílely. Bidenova administrativa však od vymáhání těchto sankcí ustupuje.
Do třetice je trnem v oku republikánů také neutrální postoj Merkelové vůči Číně. Německá vláda dává pod jejím vedením najevo, že je ochotná rozvíjet obchodní vztahy s komunistickou zemí, což není v zájmu USA.
„Merkelová se vždy chtěla vrátit ke stolu, kde sedí naproti slabému americkému prezidentovi. ... Merkelová udělá za Bidenovy administrativy rychlý úkrok od Západu. Němcům se u Bidenovy administrativy otevřela možnost nepřipojovat se k Západu, pokud se jim to zrovna nehodí,“ uvedl Grenell.
- Další informace naleznete zde
Zdrženlivost Merkelové ve vztahu k čínským komunistům se podle Fox News projevuje mimo jiné tím, že tiše přechází genocidu ujgurské menšiny v nejlidnatější zemi světa.
Dolkun Isa, prezident Světového ujgurského kongresu, k tomu uvedl: „Merkelová po určitou dobu veřejně nediskutovala o této otázce. Tato skutečnost neunikla pozornosti čínského propagandistického stroje.“
A jako by toto všechno nestačilo, Merkelová podle Grenella usiluje také o oteplení vztahu s Íránem.
Německý ministr zahraničí Heiko Mass na sociální síti Twitter napsal, že když budou Německo a USA stát na stejné straně, dokážou vyvinout větší tlak na dodržování lidských práv ve světě. Ale na otázky televize Fox News, která chtěla slyšet, co řekne na slova bývalého velvyslance USA v Německu, nereagoval. Neodpověděl ani úřad kancléřky Merkelové.
Členové Bidenovy administrativy podle Fox News trvají na tom, že jen když budou Spojené státy spolupracovat se silnými partnery, jako je Německo, budou také Spojené státy silnější a bezpečnější. Od členů Bidenovy administrativy však také zaznělo, že by Německo mělo plnit své závazky v rámci NATO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp