Česká populace patří, stejně jako obyvatelé dalších vyspělých států, mezi vnímavé ke žloutence typu A. Její virus se do lidského organismu může dostat přímo od osoby k osobě, například špinavýma rukama, nebo nepřímo, prostřednictvím kontaminovaného jídla, vody nebo znečištěnými předměty.
V případě vody se nejedná pouze o její pití, nebezpečné mohou být například i saláty, ovoce nebo jiné potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Nebezpečné jsou také kostky ledu připravené ze závadné vody.
Osobní hygiena je důležitou součástí prevence žloutenky typu A, ale nemusí k zajištění ochrany stačit ani teď v době epidemie nového typu koronaviru, kdy lidé hygieně věnují mnohem více pozornosti. Virus hepatidity A je totiž velmi odolný, a je proto vhodné chránit se také očkováním.
„V České republice je v současné době vakcíny proti žloutence typu A dostatek jak pro děti a mladistvé, tak pro dospělé. V případě potřeby jsme schopni prakticky ihned pokrýt i zvýšenou poptávku po nich,“ potvrdila mluvčí společnosti GSK Miriam Kejzlarová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový