Americká média zuří na Donalda Trumpa. Jasně jim naznačil, že nebudou mít taková privilegia jako doposud

19.11.2016 6:48 | Zprávy

Bývalý spolupracovník Baracka Obamy Tommy Vietor se pohoršuje nad Donaldem Trumpem a jeho vztahem k médiím. Nový prezident by si měl podle jeho názoru vzít příklad ze svého předchůdce.

Americká média zuří na Donalda Trumpa. Jasně jim naznačil, že nebudou mít taková privilegia jako doposud
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump

Trumpův údajně nepřátelský vztah k médiím podle Vietora není ničím novým a byl patrný po celou dobu jeho prezidentské kampaně. „Situace se v tomto ohledu nezlepšila ani po jeho vítězství. Doposud neuspořádal tiskovou konferenci a jeho tým odmítá poskytovat denní rozvrh prezidentových aktivit. A co je nejdůležitější, Trump odmítá cestovat s tradičním novinářským doprovodem, jak bylo u amerických prezidentů vždy zvykem.“

Vietor uznává, že s novináři je to občas těžké, ale prezident je tady pro lidi a média dávají voličům možnost, jak mít prezidenta „pod dohledem“. „Ještě více znepokojující je fakt, že v Bílém domě bude mít silné postavení bývalý šéfredaktor Breitbart News Stephen Bannon, jenž v kampani nepokrytě fandil Trumpovi. Hrozí tedy, že se tento server stane jeho hlásnou troubou na úkor ostatních médií,“ obává se Vietor.

„Asociace korespondentů Bílého domu (WHCA) publikovala otevřený dopis Trumpovi, ve kterém ho kritizuje za odmítnutí umožnit novinářům cestovat s jeho kolonou. Ale to nestačí. Měly by být jasně stanoveny hranice, za které prezident nesmí zajít. Zveřejnění konkrétních bodů by měly následovat stejně konkrétní důsledky, pokud bude Donald Trump i nadále porušovat zavedená pravidla,“ míní Vietor.

Vietor nicméně připouští, že dosáhnout něčeho takového bude vzhledem k rozdílným zájmům jednotlivých médií velmi složité. „Televize musí být připravena třeba i na bojkot přenášení událostí, kterých se Donald Trump zúčastní. Novináři musí prokázat, že žurnalistika a informování veřejnosti je pro ně nade vše,“ tvrdí Vietor a dodává poněkud smířlivěji, že Trump ještě nebyl inaugurován a může do té doby prokázat, že chce s tiskem standardním způsobem spolupracovat.

Celý text v angličtině je ZDE.

Za příklad fungování spolupráce Bílého domu s médii dává Vietor administrativu Baracka Obamy. „Sice jsme také dělali chyby a všichni novináři s námi nebyli spokojeni, ale Obama nikdy médii nepohrdal, tak jako Trump. Staral se o jejich bezpečnost a ani na okamžik neuvažoval o tom, že by si založil svoji vlastní televizní síť. Donald Trump musí v příští dnech prokázat, že od této zavedené praxe nehodlá ustoupit.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

21:55 Jmenovat „oběti komunismu“? Radši ne, mohli to být nacisté. V Kanadě řeší problémy s památníkem

Památník obětem komunismu v kanadské Ottawě, který byl dlouho plánován, bude po více než ročním odkl…