„Právě se vytváří nový světový pořádek, protože se mění místo USA v něm. Ať se svět stará sám o sebe, my máme starostí taky dost. Tak nějak to zní,“ poznamenává Vodička. Všímá si také hesla sedmdesátiletého byznysmena, s nímž do politiky přichází. „Amerika především.“
Slíbil tak postavit obrovskou zeď na mexické hranici, vybombardovat Islámskému státu duši z těla či uvedl, že si rozmyslí, zda bude chránit země NATO, které se jen vezou.
„Za studené války byly dvě supervelmoci, pak přišlo pohodlné období ‚konce historie‘, v němž byla Amerika sama ředitelem zeměkoule. Ale irácké fiasko a ekonomická krize v roce 2008 rozdaly karty jinak. Najednou u stolu sedí víc silných hráčů. Hlavně Čína a Rusko. Může se to nelíbit, ale je to realita. Přispěla k ní Amerika tím, že za Bushe mladšího příliš agresivně ‚šířila dobro‘ a za Obamy ‚vedla z pozadí‘. Nejdřív přepjala své síly a potom vytvořila vakuum,“ konstatuje Vodička.
Následně uvedl, že Trump bude dle jeho názoru připomínat Richarda Nixona. „Racionální, zcela pragmatický Nixon se nezatěžoval uprostřed studené války žádnými ideologickými předsudky a najednou měl na své straně rudou Čínu proti rudé Moskvě. Byznysmen Trump bude v pokušení chladně přehodnotit americké závazky v cizině. Otázka je prostá: chceme riskovat jadernou válku kvůli nějakým ostrovům v Jihočínském moři nebo kusu Ukrajiny?“ táže se Vodička. A dodává, že Trump bude zcela jistě zacházet s Ruskem a Čínou jako s legitimními státy, ne jako s někým, koho má vychovávat.
„Bude chtít řešit problémy pragmaticky v duchu ‚jestliže máme uzavřít mír s Tálibánem, musíme s ním taky jednat‘. To, že si sedne i s těmi, s nimiž se to tak úplně nedělá, neznamená přiznání slabosti,“ zmínil také Vodička.
A co podle něj udělá jako první? „Zruší nařízení Baracka Obamy a nechá odstranit obrazy prezidentů Cartera a Bushe mladšího. Taky pozve na večeři mexického prezidenta a po kávě mu předloží účet za první část zdi, kterou nechá stavět podél mexické hranice,“ komentuje s žertem Vodička.
„Po inauguraci 20. ledna přijde prezident, který bude brát vážně slova, která má na kšiltovce: Udělejme Ameriku zase skvělou. Bude nesmírně silný – a současně nesmírně zranitelný, což bylo nyní, kdy Trump dominoval všemu včetně voleb, málo vidět. Bude v rozběhu, protože všichni budou stále zmrazeni jeho nečekaným triumfem. Republikáni, které dobyl, budou na jedné straně rádi, že mají svého prezidenta. Na druhé straně se budou cítit jako okupovaní, protože Trump násilně převzal jejich stranu jako nějakou firmu,“ konstatuje pak již vážně.
Domnívá se také, že jeho prezidentství bude vysoce hořlavé. Trump bude energickým prezidentem. Je tvrdý, bojovný, výbušný. „Trump je Obama v blonďatém přelivu. Stejně jako před osmi lety do Obamy lidé investovali své přehnané, často naivní naděje. Volba Trumpa je reakcí na zklamání z Obamy,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef