„Nepotřebné objekty zůstávají až do jejich převodu na nového vlastníka majetkem resortu. Proto zabezpečujeme buď nepřetržitou ostrahu, případně je objekt střežen elektronicky, nebo naši zaměstnanci provádějí občasný dohled," vysvětluje Jiří Caletka, tiskový mluvčí Ministerstva obrany. Na provoz opuštěných muničních skladů se ročně vydává 3,2 miliony korun.
Jeden ze skladů - v Květné u Poličky - opustili vojáci na konci roku 2012. O jeho koupi uvažovala policie. Nakonec z toho ale sešlo, protože areál potřeboval investici na úpravy prostor až ve výši 40 milionů. Háček je také v tom, že se bývalé sklady stavěly daleko od obydlených oblastí, aby nikoho neohrožovaly a dnes by stálo nemalé částky dobudovat k nim patřičnou infrastrukturu, kdyby je chtěly využívat např. firmy jako skladové prostory. Řada budov také leží na pozemcích Lesů ČR a ty nejednou požadují jejich demolici. Pokud k ní dojde, děje se tak na náklady armády.
Restart za Alexandra Vondry
Některé prodeje se ale přece jen daří. Sázel na ně už někdejší ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). V roce 2006 si ministerstvo prodejem majetku vydělalo 178 milionů korun, v roce 2012 to bylo už 896 milionů a v roce 2013 dokonce přes 1,1 miliardy korun.
Další miliony mohl resort obrany vydělat na prodeji známých kasáren v pražském Karlíně. Šlo o 589 milionů korun, ale ministr Martin Stropnický (ANO) prodej zastavil, protože dva ze tří firemních uchazečů byli propojeni. Tendr se rozběhl znovu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp