Barroso: Dokud se jedná o plynu, dodávky nemají být přerušeny

21.05.2014 14:10 | Zprávy

Dodávky ruského plynu do Evropy by neměly být narušeny po dobu trojstranných jednání mezi zástupci Ruska, Ukrajiny a Evropské unie o této problematice. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi to dnes v dopise napsal šéf Evropské komise José Barroso. Zdůraznil očekávání, že Rusko své závazky v tomto smyslu dodrží. Je podle něj odpovědností ruského Gazpromu zajistit dodávky plynu ve smluvních objemech.

Barroso: Dokud se jedná o plynu, dodávky nemají být přerušeny
Foto: GAZPROM
Popisek: GAZPROM

Barroso dnes jménem osmadvacítky reagoval na týden starý Putinův dopis některým unijním zemím. Ruský prezident v něm upozornil, že nesplacení ukrajinského dluhu může vést k zastavení dodávky plynu pro ukrajinskou společnosti Naftogaz. Gazprom už vzhledem k ukrajinskému dluhu rozhodl o tom, že bude na Kyjevu požadovat platby předem. Dluh podle ruské strany dosahuje 3,5 miliardy dolarů (téměř 70 miliard Kč). Přestože výslovná zmínka o zastavení dodávek do Evropy v Putinově dopisu obsažena není, vyvolalo ruské varování v Evropě nervozitu.

Předseda komise dnes zdůraznil, že je na Gazpromu dodávky zajistit. EU podle něj také čeká, že Rusko v případě potřeby včas aktivuje příslušný systém včasného varování.

Mělo by dojít ke shodě na ceně, která bude odrážet tržní podmínky

Barroso připomněl, že důsledkem podobné výměny dopisů minulý měsíc bylo rychlé zahájení trojstranných jednání mezi evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem a odpovědnými ministry z Ruska a Ukrajiny Alexandrem Novakem a Jurijem Prodanem. První jednání se odehrálo ve Varšavě, další je naplánováno na pondělí, zřejmě do Berlína.

Diskuse se týkají především otázek ceny plynu pro Ukrajinu, napsal Barroso s tím, že najevo vyšla ochota ukrajinské vlády zaplatit ty nedoplatky, na jejichž výši se strany shodují. "Je zásadní, aby všechny strany v tomto procesu konstruktivním způsobem pokračovaly a také se dohodly na budoucí ceně, která bude odrážet tržní podmínky," zdůraznil Barroso.

Gazprom na počátku dubna ohlásil zvýšení ceny pro Ukrajinu na 485 dolarů za tisíc metrů krychlových. Ukrajina stále počítá s cenou 268,5 dolaru, dává však najevo ochotu zaplatit dluh 2,2 miliardy dolarů, pokud Gazprom svou cenu sníží zpět.

Ukrajinský plynárenský sektor se má transparentně a tržně otevřít

Strukturální řešení sporu podle Barrosa vyžaduje ochotu všech stran k transparentnímu a tržnímu otevření ukrajinského plynárenského sektoru a k zajištění průhledných podmínek pro tvorbu plynových zásob na Ukrajině i pro tranzit přes tuto zemi. Šéf EK se přitom zmínil o spolupráci všech na dodávkách zúčastněných společností a o vzniku potřebných měřících stanic na rusko-ukrajinské hranici. "EU je připravena poskytnout aktuální údaje o přítoku plynu z Ukrajiny. Počítám s tím, že Ruská federace a Ukrajina se také brzy zaváží k poskytnutí aktuálních údajů o přítoku plynu a jeho tranzitu přes Ukrajinu," napsal Putinovi Barroso.

Unie podle něj čeká, že všechny strany zůstanou spolehlivými a odpovědnými dodavateli a tranzitními zeměmi, je to prý také v jejich zájmu. "EU a další mezinárodní dárci poskytli výraznou pomoc Ukrajině," uvedl Barroso. Od ruské strany prý čeká při řešení problematiky konstruktivní přístup.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam, čtk

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…