V komentáři pro PrvníZprávy.cz Bašta připomíná, že se armádní generálové vždy připravovali na minulé války a ty nové je vždy zaskočí. Příkladem může být francouzská reakce na první světovou válku. Po roce 1918 vybudovali Francouzi na svých hranicích mohutná opevnění, která Němci ve druhé světové válce obešli. A dnes se připravujeme na nové kolo studené války, třeba v Pobaltí. Jenže proč by se mělo bojovat právě tam, když tam podle autora nenajdete nic jiného, než rašelinu?
Skutečnou hrozbu dnes podle Bašty představují islamisté a barevné revoluce na Blízkém východě i v Africe. Podívejte se do Egypta, Libye, nebo do Sýrie. A podle Bašty hrozí zhroucení režimu i v Turecku.
„Zlikviduje-li Recip Erdogan definitivně sekulární režim, islamistická revoluce, kterou tím vyvolá, jej svrhne jako nehodného a zkorumpovaného. Jeho nástupce se pak půjde vypořádat s tím slabošským křesťanským klubem. Vzhledem k tomu, že Turecko má šestou nejpočetnější armádu na světě (a druhou v NATO), klidně se mu to může podařit, protože EU se stále ještě bude dohadovat o povinných kvótách,“ domnívá se Bašta.
Takto početná armáda pak může sloužit radikálům ne nepodobným těm z Islámského státu. Šíří ideologii počítající s ovládnutím světa. V tom je lze podle Bašty srovnat s Adolfem Hitlerem. Islamisté na to mají dokonce už i mapy. Již dnes mají narýsovány hranice evropského chalífátu. Až se zrodí, pokusí se radikálové svůj vliv dál rozšiřovat. Měli bychom se bát této ideologie a ne Ruska, apeluje proto na čtenáře bývalý diplomat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp