Bojovat s Putinem jste chtěl… Hřib, Savarin a prachy do Ruska

25.11.2022 8:13 | Analýza

„Tak to vidíte, Halík. Zocelovat jste chtěl, poddůstojníkem jste chtěl být“. Slavná hláška z filmu Černí baroni o rozporu velkolepých slov a nepříliš chutných činů asi mnohé napadne nad informacemi o pražském primátoru Zdeňku Hřibovi a developerské společnosti, jejíž projekt rekonstrukce paláce Savarin i po vypršení mandátu vehementně prosazuje. Ukazuje se totiž, že tato společnost kromě majetkových vazeb na diktátorskou rodinu v Ázerbajdžánu čile obchoduje s ruským oligarchou. Právě takovým, na které Hřib slovy s oblibou útočí.

Bojovat s Putinem jste chtěl… Hřib, Savarin a prachy do Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor Prahy Zdeněk Hřib

Již téměř dva měsíce po komunálních volbách na Magistrátě hlavního města Prahy stále úřaduje koalice Zdeňka Hřiba, i když své mandáty už dávno ztratila.

Bylo již po volbách, když primátor Zdeněk Hřib na svém Facebooku protestoval proti tomu, že Ministerstvo kultury jako odvolací orgán památkové péče zamítlo návrh na stavbu obchodního centra Savarin.

„Dlouho očekávanou rekonstrukci paláce Savarin na Václavském náměstí památkáři stopli. Přesto, že projekt odsouhlasilo hlavní město, že tady měl ožít pro návštěvníky zvelebený vnitroblok plný zeleně a že jsme už s dědici Alfonse Muchy domluvili v Savarinu umístění souboru Slovanské epopeje,“ psal Hřib.

Pomiňme fakta, že „zvelebení Savarinu“ podle památkářů znamená devastaci historického centra na stejné úrovni, jako když se stavělo metro. Zamítnutý projekt totiž předpokládal, že se v celém bloku podél spodní části Václavského náměstí bude kopat až dvacet metrů do hloubky.

Formulace Zdeňka Hřiba, že projekt „odsouhlasilo hlavní město“ jasně ukazuje, jakou představu má pirátský politik o samosprávě. Realita je totiž taková, že orgány hlavního města, které mají oprávnění o povolení stavby rozhodnout, souhlas ke stavbě nedaly. Ten zůstal pouze v rovině politické vůle Hřibovy magistrátní koalice, která ale opravdu není pánem metropole.

A tvrzení o „dohodě s dědici Alfonse Muchy“ je pak zcela lživé. Dědička Alfonse Muchy, Jarmila Mucha Plocková, s umístěním Slovanské epopeje do katakomb obchoďáku nesouhlasí a opakovaně to i veřejně deklarovala. Jistě by to řekla i Zdeňku Hřibovi i komukoliv z radních, kdyby s ní někdo z magistrátní koalice komunikoval. Podle informací, které získaly ParlamentníListy.cz, musela její právnička i informace, na které má právní nárok, vymáhat složitě přes „sto šestku“, tedy zákon o veřejném přístupu k informacím.

Hřibovo vyjádření, jakož i další mediální náznaky, dědičku Alfonse Muchy vyděsily. V dopise proto vyzvala stále úřadující předvolební vedení Prahy, aby ve věci nepřijímalo žádné rozhodnutí, které by mohlo napáchat nezvratné škody.

Za těchto okolností panovaly oprávněné obavy, zda se vedení magistrátu v době, kdy už bylo po volbách, ale kvůli složitým povolebním vyjednáváním s propadlým mandátem stále zůstávali ve funkcích, neučiní nezvratné kroky.

O jaké nezvratné kroky by se mohlo jednat? Zejména o podepsání konečné smlouvy o pronájmu díla developerovi do obchodního centra.

Jde o to, že světoznámá série pláten Slovanská epopej by měla být umístěna do prostor obchodně-administrativního centra Savarin, které chce společnost Crestyl vybudovat mezi Václavským náměstím a bulvárem Na Příkopech. Umístěno má být v podzemních prostorách, kde původně byly plánovány garáže, které musel developer zrušit, když mu stavební úřad zatrhl nájezdové rampy na Václavském náměstí.

Proti umístění světového kulturního dědictví do nedůstojného a pro umělecká díla zcela nevhodného prostředí protestuje nejen Jarmila Mucha Plocková, ale i odborná veřejnost. Přesto byla v únoru podepsaná dohoda o tomto umístění.

Dokument podepsaný mezi druhým dědicem Johnem Omondem Muchou, společností CRESTYL a vedením hlavního města v únoru letošního roku byl totiž pouze předběžným memorandem. A lidé z vedení Prahy, zejména radní pro kulturu Hana Třeštíková, která vyjednávání vedla, opakovaně zdůrazňovali, že se jedná o nezávaznou deklaraci budoucí spolupráce, která nemá žádné právní důsledky.

Radní Třeštíková se ani netajila, že hlavním důvodem pro souhlas se smlouvou byl tlak Johna Omonda Muchy, druhého z dědiců Alfonse Muchy, který se již od roku 2016 s hlavním městem o epopej soudí a hrozí, že ji o dílo zcela připraví. A to přesto, že dílo Praze nevěnoval jeho dědeček, ale podnikatel Charles Crane, který si jej u Muchy objednal, což činí vnukův právní nárok značně problematickým. John Omond Mucha však do médií řekl, že svou žalobu stáhne pouze pokud bude epopej umístěna do paláce Savarin.

Doplňme, že u Johna Omonda Muchy jsou velké pochybnosti o jeho pokrevním příbuzenství. Přesto se prezentuje jako vnuk Alfonse Muchy a nyní v Senátu provozuje výstavu děl slavného výtvarníka. V jejím rámci už si na půdě českého parlamentu dopředu dělá reklamu na umístění epopeje v Savarinu.

V reakci na svůj říjnový otevřený dopis konečně Jarmila Mucha Plocková obdržela reakci od radní Třeštíkové. Ta ujišťovala, že rozhodnutí nechá až na nové Radě s mandátem z voleb. V dopise datovaném 3. 11. ovšem prezentovala některé skutečnosti zcela jinak, než se odehrály.

Například tvrdila, že řešení Savarin schválilo zastupitelstvo napříč spektrem dne 17. 6. 2021. Což je jednoznačná lež, v bodě týkajícím se epopeje byla toho dne zastupitelstvem schválena pouze aktuálně probíhající zápůjčka díla do Moravského Krumlova.

V debatě radní Třeštíková sice zmínila, že pro další umístění v Praze jedná s provozovateli plánovaného obchodního centra Savarin, ve schváleném usnesení ale nic takového není.

V dopise radní Třeštíkové také padla informace, že nyní se řeší už pouze finální parametry pro umístění epopeje. To je v přímém rozporu s dosavadními slovy, že memorandum uzavřené v únoru (jediný doposud uzavřený dokument ve věci epopeje) je pouze prvním krokem ve vyjednávání.

Provozovatelé obchodně-kancelářského centra Savarin, které má někdy v budoucnu vyrůst u Václavského náměstí (aktuálně je stavební projekt na úplném začátku územního řízení), mají memorandem přislíbeno, že Praha jim za pronájem bude platit po dobu až 30 let částku blížící se 1,5 milionu korun měsíčně, v součtu tedy k půl miliardě korun. Za to bude dostávat část výnosu ze vstupného, ze kterého si nejprve developer odečte náklady na provoz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml

17:55 „Rakušan cítí krev. Fialovu.“ Petr Holec si všiml

Komentátor Petr Holec si všímá, že ministr vnitra Vít Rakušan už otevřeně vytáhl do boje proti koali…