Úřednicí Evropské unie, jak informuje agentura Reuters, nicméně také uvedli že dodávky z Ruska a Běloruska do Evropské unie jsou nízké ve srovnání s dodávkami obilí z Ukrajiny, a zavedení cel je tak do značné míry pouze symbolické.
Ruská výzkumná společnost SovEcon uvedla, že to bude mít jen malý dopad na obchod s obilím a jeho ceny, vzhledem k tomu, že pouze 2 % ruských dodávek směřují do Evropy.
Na to, že ale v Evropě přebytek ruského obilí je, začátkem března na tiskové konferenci upozornil český ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL. Zdůraznil důležitost zastavení dovozu obilovin z Ruska. „Víme o tom, že v Evropě v tuto chvíli je poměrně výrazný nárůst dovozu obilovin a olejnin z Ruské federace. Já to považuju za něco, co je potřeba zarazit, a to v situaci, kdy agresor – Ruská federace – vede víc jak dva roky útočnou a agresivní válku vůči Ukrajině,“ uvedl ministr zemědělství a navrhl, jako jednu z možností, jak dovoz ruského obilí do Evropy zastavit, zařazení ruského obilí na sankční seznam.
„Jsme v kontaktu s ministrem zahraničních věcí a hledáme cesty, jak problém řešit na evropské úrovni... Cesty v tuto chvíli prověřujeme, jedna z nich by mohla být i taková, že by obiloviny byly zařazeny na sankční seznam," uvedl Výborný.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.