Brusel vymyslel nový plán, co s uprchlíky. Cena: 62 miliard eur

07.06.2016 13:01 | Zprávy

Evropská unie přišla s novým plánem na řešení uprchlické krize. Po ne zcela úspěšné spolupráci s Tureckem se EU pokouší navázat spolupráci s africkými státy. Princip zůstává ovšem stejný: peníze pro Afriku, méně migrantů pro Evropu. Předpokládané náklady jsou odhadovány na 62 miliard eur. O novém evropském plánu pohovořil v rozhovoru pro německý Die Welt evropský komisař Dimitris Avramopoulos.

Brusel vymyslel nový plán, co s uprchlíky. Cena: 62 miliard eur
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

V úterý odpoledne bude v Evropské komisi ve Štrasburku prezentován již dlouho očekávaný balíček opatření, která mají přispět k zefektivnění evropské strategie vůči zastavení přílivu migrantů do Evropy, informuje server Italy24.

Podle všeho bude hlavní pozornost upřena zejména na Libyi, ve které se podle Vysokého představitele OSN pro uprchlíky stále nachází kolem 435 000 potencionálních migrantů. Nová opatření, která byla vypracována viceprezidenty Evropské komise Federicou Mogherini a Fransem Timmermansem, jsou namířena na posílení ekonomik těch zemí, ze kterých většina migrantů přichází do Evropy.

Myšlenkou je tyto země posílit, aby byly schopné lépe zvládat vlny migrantů, a rovněž potencionální migranty odrazovat od toho, aby opouštěli své domovy a odjížděli hledat bohatství do Evropy. Tento plán je druhou kapitolou obecné strategie, která si mimo jiné klade za cíl redistribuci migrantů, kteří do Evropy již přijeli.

Plán, o kterém se bude dnes ve Štrasburku diskutovat, by měl v první řadě obsahovat „posílení finančního fondu EU–Afrika“. Ten v současné době obsahuje 1,8 miliard eur a má podle plánu získat dalších 500 milionů eur. Tyto peníze by měly být použity k vytvoření efektivnějšího systému repatriace lidí, kteří nemají právo na azyl v Evropě, a k vytvoření ekonomických příležitostí, které by měly přesvědčit potencionální migranty, aby zůstali ve svých vlastních zemích.

Jen v roce 2015 o azyl v některé z evropských zemí zažádalo 1,3 milionů lidí.

Evropský komisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopoulos v rozhovoru pro německý deník Die Welt uvedl, že se má plán týkat dohromady devíti zemí, konkrétně pak Jordánska, Libanonu, Nigeru, Mali, Etiopie, Senegalu, Nigérie a Libye.

Konkrétně Libye je vzhledem ke své blízkosti od Sicílie největším problémem zejména pro italskou vládu. Jedním z cílů v severoafrické zemi je tedy posílit i její vládu, která je v současné době příjemcem vojenské podpory skrze operaci „Sophia“.

„Z dlouhodobého pohledu se zdá, že Evropská komise vyvíjí jakýsi nový finanční instrument podobný Evropskému fondu pro strategické investice,“ uvádí se na italském serveru. Cílem Komise je spojením veřejných a soukromých fondů podpořit investice do infrastruktury v tranzitních zemích a zemích, ze kterých uprchlíci přicházejí, což by mělo v ideálním případě postupně potencionální migranty od jejich plánů odradit.

Nový fond by měl dostat zhruba 2,5 až 3 miliardy eur z evropských fondů a další tři miliardy od členských států. Celkový finanční dopad tohoto plánu se zatím odhaduje na zhruba 62 miliard eur.

„Integrace do evropské společnosti těch migrantů, kteří se v Evropě již nacházejí, je úkolem jednotlivých evropských států,“ zmínil v rozhovoru Avramopulos. „Každý stát ví nejlépe, co musí na svém místě dělat. Důležité je, aby se všechny státy své nové občany skutečně snažili do svých společností integrovat. Uprchlíci musí dostávat příležitosti k rozvoji,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

18:45 „Odmítám se dívat.“ Co předvedla moderátorka ČT na Okamuru, zvedlo lidi ze židle

Vy migraci podporujete, já ji nechci. Takto shrnul Tomio Okamura debatu s redaktorkou České televize…