„Na začátku září Česká pošta vydala známky s Nicholasem Wintonem. Jeho někdejší hostitel a obdivovatel Miloš Zeman coby prezident tou dobou sdělil občanům naší země, že k nám uprchlíky nikdo nezval a utvrdil tak většinu populace v odmítavém přístupu k lidským bytostem, které potřebují pomoci,“ píší historici kriticky na adresu hlavy státu.
Není to ale nic nového. Už v roce 1936 dostal český diplomat v Německu nařízeno, aby byl azyl odepřen každému zájemci, který by se chtěl v ČSR usadit natrvalo. Ze strachu, že by mohlo jít o vyzvědače Adolfa Hitlera. Sám Winton během druhé republiky neorganizoval své vlaky s pomocí státu, ale téměř jemu navzdory. Šlo o činnost britských aktivistů. A nic na tom nezměnila ani hrůza druhé světové války. Po ní chtělo přes naše území projít přes 200 tisíc Židů na Západ. Vláda to nakonec umožnila, ale ministra vnitra obdržel příkaz, aby „uprchlíky držel v přísné separaci a to především kvůli obavám ze šíření různých nemocí“.
Z historického hlediska se proto není co divit, že pomoc uprchlíkům organizují pouze soukromé osoby či neziskové organizace, ale český stát se k tomu příliš nemá. Ten dělá především vše pro to, aby se uprchlíkům vyhnul.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp