Britský deník přinesl rozhovor s paní Renatou, která spadla do dluhové pasti poté, co se jí zhroutilo podnikání. Nepřála si, aby se jí zhroutilo, ale stalo se. A teď už prý zůstane poznamenaná po zbytek života. „Když se z vás v tomto státě stane dlužník, chová se k vám hůře než ke zločinci. Dokonce i vrah může být propuštěn z vězení předčasně za dobré chování. Nikoho jsem nezabila, nikomu jsem neublížila a nepřála jsem si, aby mi podnikání zkrachovalo, ale do konce života už teď nebudu volná,“ popsala část svého příběhu deníku paní Renata.
Čtyřiapadesátiletá Renata má malou dceru, o kterou se musí starat, a alespoň část svých dluhů by ráda splatila. Ale zatím nevidí cestu ven z této temné propasti.
Příběh paní Renaty přitom není ojedinělý. Česká ekonomika prosperuje, ale část lidí pracuje načerno, aby unikla exekutorům, píše dál deník. Exekuce dnes v Česku trápí asi 863 tisíc lidí, přičemž asi 150 tisíc z nich vláčí na svých bedrech až deset exekucí najednou. Tito lidé nemají naději z dluhů vybřednout.
Na přibližně šest tisíc Čechů dopadla exekuční kosa ještě v dětství. Jeli tramvají nebo metrem načerno, nachytal je revizor a jejich rodiče za ně nezaplatili pokutu. Jejich dluhy dopravní podnik předal soukromým exekutorům, kteří konečnou částku navýší o obrovské vedlejší náklady. Mohou se tak chovat díky legislativě schválené v roce 2001, kdy stál v čele vlády současný prezident Miloš Zeman.
„Zkušenosti s exekucemi snižují u lidí důvěru ve státní instituce a důvěru v demokracii,“ poznamenal k tématu sociolog Daniel Prokop. „Nemusejí se z nich stát stoupenci autoritářského režimu na způsob vlády (ruského prezidenta) Vladimira Putina, ale říkají, že v jejich situaci je vlastně jedno, jestli máme demokracii. A často se přiklánějí k extremistickým stranám,“ pokračoval sociolog.
Publicista Jan Čulík, který působí na univerzitě ve Skotsku, Prokopovi přizvukoval. Není se prý co divit, že lidé zatížení exekucemi nevěří v demokracii.
Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dal na sociální síti Facebook najevo, že si o článku britského deníku The Guardian myslí své. Ozval se i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp